Tedavi Sayfası

Zatürre

Zatürre Nedir?

 Zatürre ismi hastalığın halk arasında anlatılış biçimidir. Halk arasında Zatürre olarak tabir edilen hastalığı pnömotik enfeksiyonların genel ismi olarak tanımlayabiliriz. Zatürre bazı kişilerde ölümlere neden olabildiği için tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalık özellikle küçük yaştaki çocuklarda, yaşlılarda daha belirgin olarak gözlenir ve bu kişilerde ölümle sonuçlanabilmektedir. Özellikle yaşlı kişilerde hastalığın kendisini hiçbir belirti göstermeden sinsice ortaya çıkarması olumsuz sonuçların görülmesine neden olabilmektedir. Kalp, şeker ve böbrek hastaları da zatürre riski altındadır. Bu hastalarında vakalarının ölümle sonuçlanma ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir. Zatürrenin ülkemizde çocuk ölümlerinde birinci sırada olması ve gelişmekte olan ülkelerde halen ölüme neden olan hastalıklarda zirvede olması hastalığın üzerine gerçekten düşülmesi gerekliliği hakkında fikir sahibi olmamızı sağlamaktadır.

Zatürre

Zatürre Belirtileri

Zatürre kendisini özellikle öksürük ve yüksek ateşle birlikte göstermektedir. Ayrıca zatürre hastası olan kişilerin balgamlarının kıvamı koyu bir hal alacak ve genellikle pas renginde olacaktır. Zatürre hastalığının başlamasına neden olan bakteriler bazen hastalığın daha ileri seviyede seyretmesine neden olarak menenjit gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Annelerin bebeklerini uzmanların tavsiye ettiği kadar emzirmelerinin gerekliliği zatürre hastalığında tekrar ortaya çıkmaktadır. Anne sütü kullanımının bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilindiğine göre hastalığa yakalanma riskini azaltacağı da kolaylıkla söylenebilir. Elliden fazla oluşum nedeni olan Zatürre hastalığına karşı çözüm olması için ortaya çıkma nedenleri arasında olan boğmaca, tüberküloz, kızamık gibi hastalıkların aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Hastalığın erken tanısı ve tedaviye erken başlanması ölümle sonuçlanan vakaların sayısını azaltacaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.