Tedavi Sayfası

Adet (Regl)

Doğurganlık çağına girmiş kadınların, her ay düzenli olarak bir takım fizyolojik değişimler geçirdiği döneme verilen isimdir. Adet, üreme sistemi için gerekli bir durum olup, endokrin sistemin kontrolü altındadır.

Adet döngüsünün başlangıcı ilk kanamanın olduğu andır. Bunun yanında adet başlamadan önce, başlayacağına dair bazı belirtiler de gösterebilir. Adet döneminde vücutta gelişen bazı hormonal değişiklikler, bu dönemde hamile kalmayı engeller. Düzenli adet gören bir kadın bu şekilde hamile olmadığını anlayabilir. Ancak bir dizi özel faktörün oluşması hamile olunduğu halde, adet görmeye sebep olabilmektedir.

Adet genellikle foliküler aşama, ovulasyon ve luteal aşama olmak üzere üç aşamaya ayrılır.

Foliküler Aşama; Bu aşamada salgılanan östrojen hormonu rahim iç duvarını büyüyüp, kalınlaşmasına neden olur. Foliküler aşamada vücut kendini hamileliği kabul etmeye ve geliştirmeye hazırlar. Vajina çevresi ise spermlere karşı daha duyarlı hale gelir.

Ovulasyon(Yumurtlama): Bu aşama adet döngüsünün anahtar rolündeki parçasıdır. Bu aşama 48 saat boyunca devam eder ve hamile kalmak için en ideal dönem yumurtlamanın başlamasından sonraki dönemdir.

Luteal Aşama: Bu aşama adet’in en son aşamasıdır. Yumurtlama aşamasının son günü başlar ve bir dahaki adet’in ilk gününe kadar devam eder.

adet

Adet Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kanama süresi ve miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. 2-3 gün süren kanamalar normal kabul edildiği gibi, 1 haftaya kadar uzayan kanamalar da normal olarak kabul edilir. Kanamanın başladığı ilk gün kanama miktarı azdır. İkinci ve üçüncü günler yoğunlaşır. Daha sonra yoğunluğu gittikçe azalarak sona erer.

1 haftanın üzerindeki adet kanamaları anormal olara kabul edilebilir. Buna neden olan faktörlerin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Adet kanamalarının uzun sürmesine ve kanama miktarının fazla olmasına rahim iç duvarında oluşan miyomlar, rahim ağzında oluşan polipler, kistler ya da bazı hormonal düzensizlikler neden olabilir.

Etiketler:

Adet (Regl) Hakkında Yapılan Yorumları

  1. dila dedi ki:

    iyi gunler sol kolumda 3 yilik olan nexplanon takili nisanin 30 da adet basladi mayisin 13 de ters iliskim oldu vajinadan sadece yapay penisle oldu kanama vardi o gece durdu ertesi gun basladi tekrar ve 17 mayis gecesi tamamen durdu göğüslerim şiş sizliyor karnim gurulduyor beyaz akinti var birkac gundur sildimde cok az varla yok arasi pembemsi kan gördüm bu koruma beni korumuş mudur panik oldum? acil cevap yazarmisiniz

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.