Tedavi Sayfası

AIDS

AIDS Nedir?

Dünyada en çok korkulan bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs kaynaklıdır. Bu virüsün adı ise HIV virüsüdür. Cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan bu hastalık aile bağları ile örf ve adetleri olan toplumlarda çok daha az yayılır. HIV virüsü İngilizce olarak insan bağışıklık yetmezlik virüsünün kısaltmasıdır. Bu virüs kişinin bağışıklık sistemini etkiler. Bu nedenle de vücut en ufak bir mikroba bile karşı koyamaz.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle virüs kişiden kendini belli etmez. Yıllar sonra ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bulaşma olduktan en erken üç ay sonra tahlillerde görülebilir. Bazı hücreler e yayılarak buralarda üremeye başlar. Dirençsiz ve savunması çökmüş olan vücutta ender görülen birçok hastalık baş göstermeye başlar. Vücutta belli deri yaraları, uzun süreli ateşler, gece terlemesi, ağızda ve deride oluşacak uçuklar, öksürük, ishal ve kilo kaybı görülmektedir. Unlar başka rahatsızlıkların belirtisi de olabileceği gibi bir kaçının bir anda görülmesi doktorların aklına AIDS hastası olabileceğinizi düşündürür. Kesin tanı kan tahlilleri ile verilmektedir.

AIDS

AIDS Tedavisi:

AIDS tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Fakat doktor kontrolünde belli ilaçları kullanan hastaların yaşam sürelerinin uzadığı görülmektedir. Bu tedavi ömür boyu devam etmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

AIDS Hakkında Yapılan Yorumları

  1. yusuf dedi ki:

    HIV ve AIDS Belirtileri Nelerdir?

    HIV ve AIDS belirtileri enfeksiyonun aşamasına bağlı olarak değişir.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.