Tedavi Sayfası

Alzheimer-Bunama

Alzheimer-Bunama Nedir?
Genellikle yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan Alzheimer hastalığı ilerleyen bir beyin rahatsızlığıdır. Alzheimer hastalığı ilk başta kendisini unutkanlık olarak göstermektedir. Alzheimer hastalığı beynin bazı bölgelerinde nedeni bilinmeyen bir şekilde gerçekleşen protein birikimi nedeniyle oluşmaktadır. Beynin belirli bölgelerinde nedeni bilinmeden oluşan protein birikimi beyin hücrelerindeki haberleşmenin engellenmesine neden olmaktadır. Alzheimer hastalığının tanısı ilk olarak hastanın öyküsünü dinlemek sayesinde koyulabilir. Hastalık ilerlediği dönemlerde kişinin günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek bir hal almasına neden olmaktadır.
Alzheimer Belirtileri
Alzheimer hastalığı kendisini ilk olarak unutkanlık olarak göstermektedir. Kişi hem gün içerisinde yaşadığı bilgileri belleğine almakta zorlanacak hem de geçmişte yaşadığı ve unutması kolay olmayan olayları unutmaya başlayacaktır. Alzheimer hastası ilerleyen dönemlerde tek başına dışarı çıktığında dahi sorun yaşayabilecek bir düzeye gelecektir. Alzheimer hastalığı ilerledikçe kişi normalden halinden farklı bir hal alabilir. Alzheimer hastası saldırgan, huzursuz olabilir. Konuşma bozuklukları ve normalde tanıması gereken kişileri tanıyamama durumu da Alzheimer hastalığının belirtileri arasında sayılabilir.

Alzheimer-Bunama
Alzheimer Hastalığında Tanı
Kişi Alzheimer belirtileri ile bir uzmana başvurduğunda bir takım radyolojik ve laboratuar testleri uygulanır. Belirtilerle birlikte bu testlerin ışığı altında uzman yüksek bir ihtimalle doğru tanıyı koyabilecek bilgiye erişecektir. Alzheimer hastalığının tanısının koyulabilmesi için geniş kapsamlı testlerin uygulanmasının sebebi bu hastalığa bağlı olarak görülen bazı belirtilerin başka hastalıkların belirtisi de olabilme ihtimalidir. Alzheimer hastalığı bir çok hastalığa kıyasla yavaş ilerlemektedir fakat hastalığın ilerleyen dönemlerinde günlük yaşamı dahi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hastalık ortalama altı ve sekiz yıl arasında kişinin tamamen yatağa bağlı bir yaşam sürmesine, hayatının geri kalanını bakıma muhtaç bir şekilde devam ettirmesine neden olabilir.
Alzheimer Tedavisi
Tıbbın her geçen gün yeni bir mucizeyle karşımıza çıktığı günümüzde Alzheimer hastalığının kesin bir tedavi yöntemi halen bulunamamıştır. Fakat yapılan araştırmalar ve hastalar üzerindeki uygulamalar sayesinde hastalığın daha yavaş ilerlemesi ve buna bağlı olarak beklenen kötü sonun daha uzak bir tarihe atılması sağlanmıştır. Alzheimer hastasında ilaç tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağı nörologlar ve psikologlar tarafından belirlenecektir. Her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer tedavisinde de erken tanı çok önemlidir. Erken tanı sayesinde hastanın yaşam kalitesi biraz daha yüksek seviyelerde tutulabilir bir hal alacaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.