Tedavi Sayfası

Aşırı Uyuma

Aşırı Uyuma Nedir?

İnsanların her daim ilgilendiği ve vazgeçemediği bir konudur uyku. Uykuya insanoğlu her zaman ihtiyaç duyar ve vazgeçilmez bir durumdur. Günlük hayatımızı devam ettirmek, verimli olabilmek adına uyumak büyük önem taşır. Gerekli uykunun alınması gün boyu verimli bir gün geçirmemize yardımcı olur. Yeterince uyku uyumamak unutkanlığa, sinir bozukluğuna, dikkat dağınıklığına, iç sıkıntıya neden olmaktadır. Bunun yanında bazen de uykunun aşırı olduğu zamanlar vardır. Bu durumda da bir problem oluşur. Yani az uyumak gibi çok uyumada bir sorun teşkil eder. Aşırı uyumanın altında yatan nedenin araştırılması önemlidir. Aşırı uykunun en önemli nedenlerinden biri depresyondur. Aşırı uykuyla beraber, sinirli olma durumu, öfke, hayattan zevk almama gibi durumlar söz konusu olabilir.

Aşırı Uyuma

Normal uyku, genel olarak 6-8 saat arası uyumadır. Tabi bu herkes için geçerli bir durum değildir. Genel bir durumdur. Uykunun süresinin yanında kaliteli olması da önem taşımaktadır. Uykunun sık sık bölünmesi uyku süresinin artmasına neden olur. Bunun meydana gelmemesi için, rahat ve normal sıcaklıkta bir ortamda uyumak gerekir.

Uykunun verimliliğini etkileyen günlük olaylarda olabilir. Örneğin iş yerinde yaşanan bir problem ya da bir sınavın kötü geçmiş olması ya da başka üzücü nedenler uykuyu etkileyebilir. Ancak bu durum geçici olup, sorunlar çözülünce ortadan uyku bozukluğu tamamen giderilebilir.

Bazı zamanlarda çok uzun süre uyunabilinmektedir. Tembellik değil de, aşırı uyku uzun süredir devam ediyorsa, çok uyunmaya rağmen kişi dinlenmemiş kalkıyorsa, uyku hijyeni denilen olayı gözden geçirmemiz gerekmektedir. Nedir uyku hijyeni? Bu yatağın sağlıklı olup olmaması, odanın havasının temiz olup olmaması, ısının normal olup olmayışı, geceleri sık sık uyanıp uyanmamayla ilgili durumdur. Bu durumlar gözden geçirilip çözüme kavuşturulursa, problem çözülmüş olur ve aşırı uyku uyumak zorunda kalınmaz. Ancak eğer bu durum aşırı boyutlarda devam ediyorsa, gündelik hayatı olumsuz yönde etkiliyorsa bir doktora başvurmak doğru bir yöntem olacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Aşırı Uyuma Hakkında Yapılan Yorumları

  1. berkay dedi ki:

    uyku gibisi yok valla ohh sabah yat akşam kalk akşam yat erktesi akşam kalk hiç fak etmez uyku düzeni falan bozulmuyo benim ister 2 gün uyumam ister 2 gün uyanmam bişey olmaz uyku baldan tatlıdır uyuyun korkmayın bişey olacak fazla uyuyorum diye :D

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.