Tedavi Sayfası

Ayak Burkulması

 Burkulma gerilmiş veya yırtılmış bir bağ ya da kastır. Vücutta bilinen en yaygın olarak burkulan eklem, ayak bileği eklemidir. Bileğin burkulması, çoğunlukla ayağın dış kısmı üzerine kaldırabileceğinden daha fazla bir yük bindiğinde ortaya çıkar. İnsan vücudunun yapısı gereği, ayak bileği baskı ve yaralanmaya eğimlidir.

Ayak Burkulması Belirtileri

Burkulma sonunda yaralanmanın şiddetine bağlı olarak görülen belirtiler arasında ağrı, hassaslık, kızarıklık, şişme, morarma veya ayak bileğinin hareket kaybına uğraması bulunmaktadır.

Ayak Burkulması Tedavisi

Burkulmadan sonra yapılabilecek en önemli tedavi dinlenmedir. Zarar gören bölge birkaç gün kullanılmamalıdır. Burkulan bölgeye yaralanmadan sonraki ilk 24 saat buz uygulanmalıdır. Bu uygulama ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Rahatsız etmeyecek şekilde elastik bir bandaj kullanmak şişmenin azalmasına yardımcı olacaktır. Burkulan eklemi, uyurken de dahil olmak üzere, oluşan sıvının boşalması ve şişmenin azalması için ilk 24 saat yüksekte tutmak gerekir.

Ayak Burkulması

Ayak Burkulması Hangi Durumlarda Tekrar Edebilir?

Eğer bir kez ayak bileğinin yaralanması sonucu burkulma olduysa, daha sonra bu burkulmanın tekrar etme olasılığı vardır. Bu duruma tıp dilinde kronik ayak bileği instabilitesi denilmektedir. Halk arasında ayağın gevşek kalması olarak da tanımlanan bir durumdur. Her ayak bileği burkulması ayak bileği içindeki kıkırdağın zedelenmesi manasına gelir. Bu da ileriki yaşlarda erken kireçlenme ve artroz gibi problemlerle sonuçlanabilir.

Ayak Burkulmalarından Korunma Yolları

Ayak burkulmalarını engelleyebilmek için yapılan spora uygun spor ayakkabı kullanmak, bir kez ya da birden fazla kez ayak burkulması yaşamış kişilerin(özellikle sporcuların), yaptıkları faaliyetlere devam edebilmeleri için medikal bir ayak bilekliği kullanmaları gerekir. Bunun dışında ayak bileği tendonunu kuvvetlendirici egzersizler yapmak da olası ayak burkulmalarından korunmak için yapılabilecekler arasındadır.

Etiketler: , , ,

Ayak Burkulması Hakkında Yapılan Yorumları

  1. Ali Mert Keser dedi ki:

    Merhaba 8 subat tarihinde yuksekten atladim ve ayagimi burktum. Doktora gittim ve bana Cyladol Hap Ve Reparil merhem Verdi. Ben bir futbolcuyum ne zaman takimima Geri donebilirim?

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.