Tedavi Sayfası

Bağırsak gazı

Flatus olarak adlandırılan bağırsak gazı, gün içinde ortalama 12 ve daha fazla sayıda meydana gelmektedir. Lakin bir çok insan gün içinde aşırı gaz şikayetlerinde bulunmaktadır. Kimi vakalarda çıkarılamayan gaz, laktoza bağlı aşırı duyarlılığa, bağırsak sendromlarına, çölyak hastalığına, mide üşütmesine bağlı olan gaz, kişinin ağrı çekmesine sebep olur.

Aşırı gaz belirtileri nelerdir?

Karın bölgesinde belirgin sert şişlik.
Sürekli geğirme isteği ilen ortaya çıkan sesli geğirme durumları
Karın bölgesindeki ağrı ve kramplar.

Bağırsak gazı

Bağırsak gazı sebepleri nelerdir?
Herhangi bir şey yerken veya içerken insan belli oranlarda hava yuttuğu gibi sinirli olunduğu zaman da hava yutma işlevi gerçekleşir. Yutulan hava, sindirim sisteminin altına doğru ilerleyerek gaz halini alır. Tüketilen meyve, sebze, taneli hububat, baklagiller gibi bir çok besin de gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Sebep olarak da bu tür besinlerin yüksek oranda lif içermesidir. Lifli besinler, bilindiği gibi sindirim kanalını çok iyi çalıştırır, kan şekerini ve kolesterolü düzenler, kalp krizinden korur ancak gaz yapıcı etkisi de vardır.
Bunun dışında mide üşütmesi, gıda zehirlenmeleri, akut hastalıklar aşırı bağırsak gazı şikayetlerine sebep olur. Ayrıca bazı antibiyotikler, bağırsak çalıştırıcı ilaçlar, kabızlık yapıcı ilaçlar da fazla oranda kullanıldığında bağırsak gazına sebep olabilir.
Süt ve süt ürünleri bir çok insanda bağırsak gazına sebep olmaktadır. Böyle durumlarda kişinin vücudu süt ürünlerindeki şekeri yani laktozu yakamamaktadır ve akabinde bağırsak gazı meydana gelmektedir.

Bağırsak gazı şikayeti ile ne zaman doktora başvurmak gerekir?

Karın bölgesindeki şişlik uzun süre devam edip sık sık tekrarlıyorsa, mide bulantısı ve kusma baş gösteriyorsa, kilo kaybı ve ateş görülüyorsa kesinlikle doktora başvurulması gerekir. Bağırsak gazı normal hayatınızı engelleyecek seviyeye gelmeden doktora başvurarak, sebeplerinin tespit edilip, tedavi yoluna gidilmesi gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.