Tedavi Sayfası

Bayılma

Bayılma Nedir?

Bayılmanın diğer bir adı senkop’tur. Bayılma anında uyanıklık hali kaybolur. Beyin hücrelerine yeterli oksijen gitmez. Bu neden ile de bilinç kaybı yaşanır. Bayılma, düşüp çarpma gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Bayılmanın Nedenleri:

Bayılma genel olarak yorgunluk, uzun süre hareket halinde kalmak, bir anda heyecanlanmak gibi vücut tepkisinden kaynaklanabileceği gibi bazı hastalıklarda tetikleyebilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde bayılma gözlenmektedir. Sara ve epilepsi hastaları çoğu zaman bayılma nöbetleri geçirmektedirler. Kansızlık gibi halsizlik yaratan hastalıklarda da bayılma görülmektedir.

Bayılma

Bayılmanın Anının Belirtileri:

Bayılma olmadan önce bir baygınlık hissi gelir. Bayılmak üzere olan kişinin yüzü soluklaşır. Anlamsız bir terleme, kalp çarpıntısı, gözlerde kararma ve karşı konulamaz bir baş dönmesi yaşanır. Bu durumda kişinin hemen bir yere oturması bayılma sonrasında gelecek olan düşme ve çarpma riskini en aza indirir. Kişiye baygınlık sonrasında müdahale edilmesi şarttır. Bu müdahale içinde ilk iş hastayı uzanabileceği bir alana yatırmak olacaktır. Sonrasında hastayı sıkacak olan kıyafetlerde genişletilme yapılmalıdır. Hastanın soluk alıp vermesinde bir sorun olup olmadığı ve kalp ritmi kontrol edilir. Her hangi bir sorun varsa acil olarak hasta hastaneye yetiştirilmelidir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.