Tedavi Sayfası

Bebeklerde ve Çocuklarda Kabızlık

Bebeklerde ve çocuklarda en çok karşılaşılan hastalıklar arasında kabızlık gelir. Bütün bebeklerin dışkılama düzeni, bağırsak çalışma sistemi farklıdır. Bebeklerde görülen dışkı yumuşak ise ve hiç zorlanmadan dışkılayabiliyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Ancak bebek birkaç gündür kaka yapamıyorsa ve birkaç gün sonra kaka esnasında zorlanarak yapıyorsa, sert kaka dışkılıyorsa, kakasında kanlı izler görülüyorsa bebek kabız olmuş demektir.
Yeni doğmuş olan bebeklerde çok fazla kabızlı vakası görülmezken, anne sütü yerine inek sütü veya mama tüketen bebeklerde kabızlık daha çok görülür. Bunun yanında bebek kaka yaparken yüzünün kızarması her zaman kabız olduğu anlamına gelmez. Bu genelde normal bir fonksiyondur.
Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen kabızlın bir çok farklı sebebi vardır. Bir takım enfeksiyon hastalıkları, kullandığı bazı ilaçların yan etkileri, ek besinlere geçiş, yanlış beslenme düzeni, az sıvı tüketmesi, diş çıkarma dönemi bebeklerde ve çocuklarda kabızlığın nedenleri arasında yer alır.

Bebeklerde ve Çocuklarda Kabızlık

Örneğin bebeklerin ek gıdalara geçiş döneminde yedikleri muz, patates, pirinç lapası kabız olmalarına sebep olabilir. Bu arada daha fazla meyve ve sebze püresi verilmesi bebeğin kabızlığını önleyebilir. Mümkünse bir yaşına girene kadar bebek, inek sütünden uzak tutulmalıdır. Kaynamış ılık su, meyve sulandırılmış meyve suları, prebiyotik lifler içeren mamalar bebeği kabızlıktan korumak için tercih edilebilir.
Çocuklardaki kabızlık ise genelde abur cubur yemeği seven, hareketsiz olan çocuklarda görülür. Sebze, meyve, kepekli ekmek, baklagiller, yulaf gibi lifli besinler çocuklar kabızlığı önleyebilir.
Bebeğinizin kabız olması halinde asla doktora danışmadan kendi başınıza müshil, fitil, lavman gibi yöntemleri kullanmayın. Doktorunuz bebeğinizin kabızlığının evresini, altında yatan sebepleri değerlendirerek uygun tedavi yöntemini seçerek, bebeklerde kabızlık sorununa çözüm bulacaktır.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.