Tedavi Sayfası

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı omurların içlerini dolduran kıkırdak dokularının kayması ya da dışarı doğru meyillenmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır. Farklı bir hareket gösteren bu diskler bel sinirlerine ağrı yapar ve bu yüzden ağrılar kendisini göstermeye başlar.

Bel Fıtığının Nedenleri:

Bel fıtığı oluşmasının en büyük nedeni yanlış duruştur. Bununla birlikte eğilip kalkarken bazı yanlışlar yapılmaktadır bu da bel fıtığını destekler.

Bel Fıtığı

Bel Fıtığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler:

Eğik oturma biçimini değiştirmekte yarar vardır. Eğik oturmak omuriliğe baskı yapar. Yerden bir şey almak istiyorsanız mutlaka dizlerinizi kırıp eğilerek almalısınız. Çömelmek omuriliğe olan baskıyı azaltır. Yanlış bir oturma ayaktayken omuriliğe binen yükten de fazla bir yük bindirir. Otururken ayakların altına bir yükseklik konulması sizi çok rahatlatacaktır. Bel ve omurilik sağlığı için spor yapmak çok iyi gelir. Bu sayede omuriliğinizde esneme yaratmış olursunuz. Bel fıtığınız varsa eğer buna uygun spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Bel Fıtığının Tedavisi:

Genel olarak bel fıtığı teşhisi konulan her yüz hastadan seksen beşine yatak istirahatı ve takviye ilaçlar verilmektedir. Geriye kalan on beş hastaya ise ameliyat uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.