Tedavi Sayfası

Boğaz İltihabı Farenjit

Boğaz İltihabı Nedir?

Boğaz iltihabının diğer adı farenjit’tir. Boğazda kızarıklı ve yutma güçlüğü yaratır. Bademciklere kadar bir iltihaplanma görülebilir. Bunun yanında boğazda bir sorun yoksa ve buna rağmen bademciklerde iltihaplanma görülüyor ise bunun adına Tonsillit yani bademcik iltihabı denir.

Boğaz İltihabının Nedenleri:

Boğaz iltihabı genel olarak nezle, grip, kızamık, sinüzit gibi hastalıklar ile birlikte baş göstermektedir. Bununla birlikte alkol kullanımı da boğaz iltihabına nende olabilmektedir. Kirli hava içinde bir sürü virüs barındırır. Bu virüsler boğazınızda bir iltihaplanma yaratabilir. Boğazın tahriş olması boğaz iltihabı oluşumu için büyük bir zemin hazırlamaktadır.

Boğaz İltihabı Farenjit

Boğaz İltihabının Belirtileri:

Öncelikle boğazda görülen beyazlaşmalar iltihabın belirtileridir. Bununla birlikte boğaz iltihabı kulak ağrısına da neden olmaktadır.

Boğaz İltihabında Tedavi:

Öncelikle istirahat etmek şarttır. Boğazın iltihaplanmasına neden olan durum araştırılarak buna uygun tedavi yapılmalıdır. Bol sıvı alarak dinlenmek ve bu süreç içerisinde alkol ve sigaradan uzak durmak şarttır. Eğer boğaz iltihabının nedeni virüs kaynaklı ise doktorunuz size bir antibiyotik verecektir. Bununla birlikte antibiyotiği gereksiz ve farklı dozlarda kullanmak çok zararlıdır ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doktor kontrolü altında kullanmalısınız.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.