Tedavi Sayfası

Burun Kanaması

Burun Kanaması Nedir?
Her insan bir şekilde hayatında burun kanaması geçirmiştir. Basit nedenlerden dolayı birkaç damla kan şeklinde olmaktadır. Bununla birlikte basit olarak görülen burun kanamaları hayati tehlikenin habercisi olabilmekle birlikte aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarının da ispatıdır.
Burun Kanamasının Nedenleri:
Burna alınan darbeler burun kanamasını tetiklemektedir. Aynı zamanda burun yüksek tansiyon nede ile kanayabileceği gibi soğuk algınlığı veya iltihap ile de oluşabilir. Bunun yanında burunla sürekli oynamak ya da her hangi bir biçimde cisim sokulması da burunda kanamaya yol açmaktadır. Burun kanaması halinde burnun ucu kapatılmalı ve beş dakika kadar kafa öne eğilerek beklenmelidir. Yanlış olarak kafa genelde arkaya atılmaktadır.

Burun Kanaması
Burun Kanamasında Tedavi:
Kanamanın nedeni ve türü araştırıldıktan sonra tedaviye başlanır. Kanamayı durdurmak için burnun ucu sıkılıp baş öne eğildikten sonra soğuk kompres de uygulayabilirsiniz. Kanama sürekli ve şiddetli oluyorsa uzmana başvurmak önemlidir. Buna göre uzman yüksek tansiyondan veya başka nedenlerden oluşan bu kanamaya bir çözüm bulacaktır. Kısacası burun kanaması ciddiye alınması ve peşine düşülmesi gerekilen bir rahatsızlıktır. Küçük yaşlardaki bireyle de oluşan burun kanamsı ön burun kanaması olmak ile birlikte, ileriki yaşlarda olan bireylerde ise araka burun kanaması görülür. Arka burun kanaması yüksek tansiyon nedeniyle oluşmaktadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.