Tedavi Sayfası

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığı kişinin burundan nefes almasını engelleyen bir sorundur. Burun tıkanıklığı basit bir sorun olmakla beraber bazı kişilerde yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Bu nedenle de burun tıkanıklığı zorluk yaşatabilir. Burun tıkanıklığı yaşayan kişiler sürekli olarak ağızlarından nefes almak zorunda kalırlar. Ağızdan nefes almak da ağız kuruluğuna neden olur. Zaman içinde uyku bozukluğu ve horlama gibi rahatsızlıklar psikolojik olarak etkilenmeyi de beraberinde getirmektedir. Bununla birlikte sık sık boğazda iltihaplanma olur. Konuşurken burundan konuşma dediğimiz bir konuşma tarzını da yanında getirir.

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığının Nedenleri:

Burun tıkanıklığına sinüzit ve üst solunum yolu rahatsızlıkları neden olmaktadır. Bununla birlikte burun kemiğinde oluşan rahatsızlıklar ile birlikte geniz etinin olması da sağlıklı bir nefes alınımına engel olmaktadır. Havanın kirli olması, sigara dumanına maruz kalmak veya alerjik nezle durumlarının da burun tıkanıklığı üzerindeki etkisini yok sayamayız.

Burun Tıkanıklığının Tedavisi:

Öncelikle burun tıkanıklığının nedeni ortaya konulmalıdır. Bununla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu varsa ona göre bir uygulama yapılmaktadır. Temiz havayı teneffüs etmekte önemlidir. Tüm bunlara dikkat edildiği zaman sağlıklı bir nefes almanın önündeki engeller aşılmış olur. Geniz eti ve burun kemiği ile ilgili olan rahatsızlıklarda bir plastik cerrahı ile görüşmenizde fayda vardır. Plastik cerrahınız ise size en uygun tedaviyi yaparak burun tıkanıklığınızın nedenini ortadan kaldırır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.