Tedavi Sayfası

Damar Sertliği

Damar Sertliği Nedir?

Tıp dilinde ateroskleroz olarak adlandırılan ve halk arasında damar sertliği olarak bilinen hastalık kalpten organlara kan pompalanması sırasında görev alan atar damarların esnekliğini kaybetmesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Atar damalar organlara kan pompalamak gibi önemli olan görevlerini yerine getirebilmek için var olan ve 3 tabakadan oluşan birimlerdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak en içteki tabaka tahrip olabilmektedir. Bu tahrip olan bölgede vücutta az miktarda olmasının çok fayda sağladığı fakat çok olduğunda sorunlara yol açan kolesterol adı verilen mumumsu madde birikebilmektedir. Kolesterol bu tahrip olan bölgede biriktiği zaman damarlardaki kan geçiş miktarı elde olmayan sebeplerle normalden daha aza düşecektir.

Damar Sertliği
Damar sertliği damarın ilişkili olduğu organda sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu bilgiyle damar sertliğinin sadece kalp damarlarını ilgilendirmediğini net bir şekilde söyleyebiliriz. Bazı durumlarda vücutta kan taşımak için görevli olan damarların bir kısmı veya tamamı sertleşebilmektedir. Bu sertleşme sonucunda esnekliklerini kaybeden kan damarları halk arasında kullanılan tabirle damar kireçlenmesine neden olmaktadır. Damar kireçlenmesinde yine istenmeyen bazı maddeler zedelenen bölgelerde birikecek ve damarların görevlerini yerini getirmelerine engel olacaklardır.
Damar Sertliği Teşhisi ve Tedavisi
Damar kireçlenmesi kendisini baş dönmesi, yürürken zorlanma, baş ağrısı ve öğrenme güçlükleri olarak göstermektedir. Birçok hastalıkta olduğu gibi damar kireçlenmesinde de erken teşhis yapılarak erken tedaviye başlandığında korkulacak durum yoktur. Hasta ilk olarak uzman kontrolünde belirlenen tedavi programına riayet etmelidir. Bunun haricinde hastanın çevresindekilerin onu moral olarak yüksek seviyede tutmaya çalışmaları tedavi aşamasında son derece yararlı olacaktır. Damar sertliği teşhisi koyulduktan sonra tedavi sırasında hasta sigara ve alkolden uzak durmalı, uzman tarafından kendisine hazırlanacak diyet programına riayet etmeli ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bazı durumlarda damar hastalıkları ayaklarda da görülebilmektedir. Bunun oluşmaması için kişinin atabileceği en güzel adım ayaklarına uygun ve rahat ayakkabıları tercih etmesidir. Dar ayakkabıların ayak damarlarındaki rahatsızlıkları tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.