Tedavi Sayfası

Egzama

Egzama Nedir?

Egzama bir deri hastalığıdır. Bir yaşındaki çocuklarda sıkça görülmektedir. Annede eğer alerjik bir hastalık varsa bu çocukta görülme olasılığını yükseltir. Egzama bir kaşıntı hastalığıdır. Bebeklerde görülen egzama iki yaşından sonra yok olur. Bazı bebeklerde ileriki yaşlara kadar görülmeye de devam edebilir.

Egzamanın Belirtileri:

Deride kızarıklık ve döküntüler başlar. Egzama başlayan alanda kaşınma ve isilik tarzı su toplamalar oluşmaktadır. Kaşınma devam ettiği sürece burası enfeksiyon kapabilir ve bununla birlikte tüm vücuda yayılabilir. Boyun altında, yanaklarda, dirsek içlerinde ve diz arkasında görülebilmektedir. Bazen tek veya belirli bir alan ile kalmadığı da olur. Bu alanları sabun ile bile olsa yıkamamak gerekir. Sadece su tutulmalıdır.

egzama

Egzamanın Nedenleri:

Egzama ruhsal nedenlerden dolayı oluşabilir. Bununla birlikte deriyi tahriş etmek gibi ve bazı kozmetik ürünlerini kullanmak gibi bazı durumlar egzamayı başlatabilir. Önceden geçirilen enfeksiyonların payını da unutmamak gerekir.

Egzamadan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler:

Öncelikle deriyi her hangi bir kimyasal ile tahriş etmemek gerekir. Kullanılan çamaşır suyu ve türevleri deride ciddi tahribata yol açmaktadır. Kozmetik ilaçlardan uzak durmak iyidir. Acılı ve baharatlı yeme alışkanlığını da bırakmak en iyisidir.

Egzamanın Tedavisi:

Egzama tedavisinde bazı kremler kullanılmaktadır ve yeterli olmaktadır. Bunun yanında soğan ve ısırgan otunun da egzama için iyi geldiği bilinmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.