Tedavi Sayfası

El Titremeleri

El Titremeleri Neden Olur?
Titreme vücudun her bölgesinde görülebilmektedir. El titremeleri kişinin gün içerisinde yapması gereken aktiviteleri ve iş yapabilme kabiliyetini olumsuz etkileyeceği için bilgi sahibi olabilmeniz açısından yazımızda kapsamlı olarak bahsedeceğiz. El titremeleri halk arasında yaygın olarak bilinen Parkinson hastalığına bağlı olarak görülmektedir. Fakat bilinen bir yanlış el titremelerinin sebebinin sadece Parkinson hastalığının olduğudur. Oysa el titremelerinin çok çeşidi ve tipi bulunmaktadır. El titremeleri genellikle kalıtsal olarak ortaya çıkmakta ve bunlar ailesel el titremesi olarak adlandırılmaktadır.

El Titremeleri
Kişinin elleri hiçbir hareket yapmazken yani durma pozisyonundayken de titreme görülebilmektedir. Bu titreme eller harekete başladığı anda kendiliğinden kaybolur. Halk arasında yaygın olarak el titremelerine sebep olduğu bilinen Parkinson hastalığındaki titreme bu tiptir. Bu tip eller hareketsizken görülen titreme istirahat tremoru olarak adlandırılmaktadır. Başlangıç aşamasında eller hareket haline geçince duran titreme hastalığın ilerlemesine bağlı olarak hareket halindeyken dahi devam eder hal alabilecektir.
Bir diğer sık rastlanan el titremesi tipi de ailesel el titremesidir. Ailesel el titremesine tıp dilinde esansiyel tremor adı verilmektedir. Başlangıç aşamasında tek bir elde görülen ailesel el titremesi zaman geçip hastalık ilerledikçe diğer ele de geçebilmektedir. Yeme, içme ve yazı yazma gibi aktif olarak elin kullanılacağı aktivitelerin gerçekleştirilmesi zor bir hal alacaktır.
Hastalık genellikle kişinin olayın ciddiyetini kavramadan sadece sosyal fobi nedeniyle doktora danışılması ile ortaya çıkmaktadır. Hastalık genç yaşlarda pek görülmemekle birlikte ilerleyen yaşlarda görülme sıklığı artmaktadır. Genç yaşta görülen el titremelerinin sebebi genellikle ailesel etmenlerdir. Bu el titremeleri yavaş başlıyor olsa da zaman içerisinde ilerleyecektir. Stres, korku, panik gibi durumlar kişinin el titremesinin artmasına neden olacaktır. Bazı durumlarda kişi bir objeye odaklandıktan sonra onu almaya çalıştığında el titremesi ile karşılaşır. Özellikle objeyi almaya yakın artan el titremesi tipine intansiyon tremoru adı verilmektedir. Psikolojik nedenlere bağlı olarak aniden ortaya çıkan titremeye ise psikojenik tremor adı verilmektedir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.