Tedavi Sayfası

Felç İnme

Felç – İnme Nasıl Meydana Gelir?
Felç birkaç dakika kadar kısa bir süre kendisini gösterebileceği gibi süre birkaç saate kadar da uzayabilmektedir. Geçen bu zaman diliminde duyularda, görmede veya konuşmada bozukluklar görülebilir. Kolların veya bacakların birinde görülebileceği gibi her ikisinde de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle etkilenen tarafın yüz bölümünde de hissedilebilen ani zayıflık veya duyularda meydana gelen kayıp olarak bahsedilebilir. Beraberinde koordinasyon bozuklukları ve yutma işleminde güçlüğün de görüldüğü olmaktadır.
Felç – İnme Belirtileri
Felç – İnme yaralanmaya bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Yaralanmaya bağlı olmadığı halde beklenmedik bir anda bilinç kaybı olarak kendisini gösterebilir. Kısmi olabileceği gibi tam felç olarak da vücudu etkileyebilmektedir. Kısmi veya tam felçle birlikte kollarda veya bacaklarda uyuşukluğa neden olabilmektedir. Kişinin görme yetisini tam anlamıyla kaybetmesine neden olabileceği gibi kısmi görme bozukluklarına da neden olabilmektedir. Çok hızlı şekilde gelişen ve önüne geçilemeyen bir konuşma bozukluğuna neden olur. Kişide hiçbir belirtisi olmadan şiddetli bir şekilde baş ağrısının başlamasına neden olur.

felç inme
Beyinin işlevini yerine getirebilmesi için kana ihtiyacı vardır. Bazı nedenlere bağlı olarak beynin ihtiyacı olan kanın ulaşmasında aksamalar meydana gelebilmektedir. Bu aksamadan birkaç saniye veya birkaç dakika sonrasında ise kişide çeşitli bozukluklar görülmektedir. Bu bozuklukların genel adına felç adı verilmektedir. Beyne giden kanın aksamasından sonra felç meydana geldiğinde aksaklıklar kademeli olarak artabilmektedir. Aksaklıkların kademeli olarak arttığı durumlardaki felç gelişme halindeki felç olarak adlandırılmaktadır. Bunların dışında aksaklıkların son noktaya ulaştığı ve artık devam etmediği durumlardaki felç ise tamamlanmış durumdaki felç olarak adlandırılmaktadır. Felç durumunun başlangıcının en basit haliyle beyne giden kan damarlarında oluştuğunu söyleyebiliriz.
Felçler kişide ölümlere neden olabilen rahatsızlıklardır. Belli başlı ölüm nedenleri sıralandığında felcin gelişmiş ülkelerde üçüncü sırada yer aldığı bilinmektedir. Felç genç yaşlarda da ortaya çıkabilmesine rağmen özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkma riski daha da artmaktadır. Yüksek tansiyona sahip kişilerin felç geçirme risklerinin normal bireylere göre daha fazla olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca kalp kapakçığı rahatsızlığına sahip kişilerinde felç geçirme riskleri daha fazladır. Kanda az miktarda bulunmasının yeterli olduğu kolesterolün normalden çok olması, şeker hastalığı ve aşırı sigara tüketimi kişinin felce yatkınlığının artmasına neden olmaktadır.
Felç önemsenmesi, ciddiye alınması ve uzman doktorun kontrolünde olunması gereken bir hastalıktır. Felçler bulundukları bölgelere göre farklı türlere ayrılmaktadır. Herhangi bir felcin gerçekleşmesinden sonra olumsuz etkilerin tamamlanmasının ardından ölü sinir dokusu alana kalabilmektedir. Bu ölü sinir dokusu alanı vücutta bulunan diğer dokuların o dokunun işlevini yerine getirip getirmemesiyle alakalıdır.
Felç Öncesi Belirtiler
Bazı durumlarda vücutta felç başlangıcından önce belirtiler görülebilmektedir. Bu belirtilerin başında sadece vücudun bir tarafında görülen ve geçici olan uyuşma gelmektedir. Kişi kısa süren baş ağrılarına da maruz kalabilir. Kişi konuşmasında bozukluklar yaşayabileceği gibi bozukluklar durma noktasına kadarda gelebilir. Hiç beklenmedik bir anda görmede geçici kayıplar yaşanması da felç öncesi belirtiler arasında sıralanabilmektedir.
Felçte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Öncelikle panik yapılmaması gerekmektedir. Gereksiz panikle yapılacak olan yanlış hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Felç durumu meydana geldiğinde hasta zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Bazı felçler kişide herhangi iz bırakmadan geçerken bazıları ise geçmeyebilir. Geçmeyen felçlerde hastaya gereksiz ümitler verilmemesi gerekmektedir. Verilen ümitler kısa vadede iyi yapıldığını düşündürse de uzun vadede sorun oluşturacaktır. Tıbbın çare bulamadığı durumlarda farklı alternatiflere yönelmek yanlış olacaktır. Bu hem maddi hem de manevi yönden zarar verecektir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.