Tedavi Sayfası

Fut saç ekimi ile kelliğe çözüm

Kellik nerdeyse bir çok erkeğin ortak derdi. bazen genç yaşlardaki erkeklerin bile saçlarının döküldüğünü görebiliyoruz. Neyseki estetik cerrahi gelişti de saç ekimi diye bir kavram ile tanıştık.

Saç gruplarının kendi doğal yapısına zarar verilmez. Bu maksimum büyümenin sağlanması açısından oldukça önemlidir.Alıcı alanda açılacak kanalların da çok daha küçük olmasını sağlar. Bu da yapılacak ekimin doğala en yakın ve daha sık olmasını temin eder. Kanalların küçük açılması kan dolaşımını yani beslenmeyi bozmadığı için ekilen greftlerde maksimum büyüme sağlanır.

Daha sık ekim olanağıMaksimum büyüme Hızlı iyileşme Stereoskopik mikroskoplar altında yapılan FUT tekniğinde, saçın dışındaki doku üniteye zarar verilmeden tıraşlanarak atılır. Böylece ekim için oldukça ince sadece saç içeren, dokusu zarar görmemiş greftler hazırlanabilir. Bu şekilde hazırlanan greftleri saçın doğal duruşunu taklit ederek istenilen şekilde yönlendirmek mümkündür.

Alıcı alanda açılacak kanalların büyük olması buradaki kan damarlarına zarar verilmesine neden olur. Bu durumda kan akımı bozulacağı için hem iyileşme yavaş olur hem da bazı greftlerin istenildiği gibi büyümediği görülür.FUT tekniğinde kanalların küçük açılması dokudaki elastik kollagen liflerin korunmasını sağlar. Bu da ekim sonrası greftin kanala yerleşmesi ve daha hızlı bir oksijenasyon sağlanması açısından önemlidir.

Hazırlanan greftin açılan kanaldan daha büyük olması durumunda greft sıkışır ve sonrasında saç kümeciklerinin cildin üzerinde kabartılar oluşturacak şekilde büyümesine neden olur.

FUT tekniğinde kanallar slit adını verdiğimiz çok ince çizikler halinde açılır. Burada eski makrogreft tekniğinde olduğu gibi bir doku çıkarma söz konusu değildir. Slit tekniği ile mevcut saçların aralarına etraftaki saç köklerine hiç zarar vermeden girmek mümkündür. Böylece tam dökülmemiş saçlarda sıklaştırma yapmak da kolaylaşır. Tekli, ikili ve üçlü gurupların her biri için farklı kalınlıkta slit kullanılır.

FUT Yöntemi Dezavantajları
Ağrısız bir teknik olmasına rağmen, cerrahi bir işlemdir, mutlaka dikiş atılması gerekir.
Ense üstünde saçın altında kalan deride, sadece saç 0 numara kazıtılırsa görülebilecek, ince bir çizgi halinde iz kalabilir.

FUT Yöntemi Aşamaları
1- İşleme verici alandaki saçların hazırlanması ile başlanır.
2- Donör alandaki saçlar üst kısımları yukarıya gelecek şekilde yapışkan bir bant ile tutturularak kaldırılır. Sadece köklerin alınacağı alan olmak üzere küçük bir bölge tıraşlanır.
3- Daha sonra bölgenin lokal anestezisi yapılarak uyuşturma sağlanır. Şerit, tek bisturi yöntemi ile çıkarılarak estetik bir dikişle (trichofitic closure) kapatılır. Saçların altında kaldığı için işlem sonrası bile dikiş izi görünmez.
4- Alınan şerit “greft” adını verdiğimiz
foliküler ünitelerden oluşan parçacıklara ayrılır .
5- Bu sırada ekilecek bölgenin anestezisi sağlanarak köklerin yerleşeceği kanallar doğru bir dağılım ve açıyla hazırlanır. Açılan bu kanalların yönü ve yerleşimi işlemin doğal görünmesi açısından en önemli aşamasıdır ve mutlaka işlemi gerçekleştiren tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır.

Kısaca Fut Yöntemi
Saç ekimi yapılacak kişinin kafasının arkasından alınan saçların seyrek ya da tamamen açık olan bölgeye nakledilerek yapılır. Hastanın ense bölgesinden çıkartılan doku parçası mikrogreft yöntemiyle tek tek foliküllere ayrılıyor. Bu foliküller saçsız bölgeye açılan kanallara yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi uygulanarak yapıldığı için operasyon esnasında acı hissedilmez. Kanallara yerleştirilen kökler ikinci ayın sonuna doğru çıkmaya başlar. Bu saçlar hastanın kendi saçları olduğu için dökülmez ve herhangi bir bakım gerektirmez. Ekim yapıldıktan 6 ay sonra saç tamamen doğal saç görünümüne ulaşıyor.

FUT (Follicular Unit Transplantation) YÖNTEMİ

Foliküler Ünite Nedir?
Saç telleri kafa derisinde foliküler ünite olarak adlandırılan çok ince demetler şeklinde bulunur.1984 yılında ilk kez Headington tarafından tanımlanan foliküler ünite şu yapıları içermektedir;
1-4 adet terminal kıl folikülü
1 veya 2 adet vellus folikülü denen ince kıl folikülü
Yağ bezi
Arrector pili kası
Folikül çevresindeki damar ağı
Folikül çevresindeki sinir ağı
Perifolliculum olarak adlandırılan ve foliküller çevresinde yerleşen ince kollagen bant

FUT (Foliküler Ünite Nakli) Nedir?
Foliküler ünite nakli başın arka kısmından genetik yapıları gereği dökülmeme özelliği taşıyan saç tellerinin, doğal yapıları olan foliküler ünitelere tek tek ayrılıp saçsızalanlaranakli şeklinde gerçekleştirilir.

Bu işlem sırasıyla şu şekilde yapılır; Verici doku şeridi başın arka bölümünden tek parça halinde ve foliküllere zarar vermeden alınır.’’Tek parça verici deri şeridi’’ olarak adlandırılan bu dokunun alımı FUT yönteminin temel ögelerinden biridir ve her bir saç folikülünün ve foliküler ünitelerin de zarar görmesine engel olur.

Foliküler ünite naklinin bir diğer önemli unsuru da mikroskop altında yapılan greft kesileridir.Bu teknikte foliküllere zarar vermemek için tek parça doku şeridinin foliküler ünitelere ayrılma işleminin tamamı mikroskop altında yapılır.Bu şekilde yapılan kesimler ile nakledilecek saç kökü sayısında %25 artış sağlanabilmektedir.Bu yöntemin micro-minigrafting yöntemine göre en önemli üstünlüklerinden biri budur.

FUT yönteminin bir başka önemli unsuru da nakil işleminde çok ince özel bıçaklarla ekim yapılacak olan bölgeye açılan ince kanalların kullanılmasıdır.Foliküler ünitelerin kesim işlemi tamamen mikroskop altıda yapıldığından, saç teli içermeyen fazlalık deri dokularının ayrılıp uzaklaştırılabilmesi mümkün olmakta ve greftler çok ince şekilde elde .edilebilmektedir.

Alıcı bölgeye çok ince özel bıçaklar ile açılacak ince kanalların içine bu ince greftler sokulacak ve bu kanalların hiçbir iz bırakmadan birkaç gün içinde iyileşmesi sağlanmış olacaktır.

FUT bu konuda deneyimli bir hekim ve ekibi tarafından gerçekleştirildiğinde en az sayıda seans ile en fazla sayıda saç kökü nakli imkanı verdiğinden, tamamen doğal ve sık görünümün elde edildiği, en iyi estetik sonuçların alındığı bir tekniktir.

Kliniğimizde 2 yıldır deneyimli uzman hekimlerimiz ve yardımcı sağlık personelimiz tarafından uygulanan bu yöntemle genellikle 1 ve 2 saç kökü içeren foliküller nakledilerek çok daha sık ve doğal görünümler elde edilebilmektedir.

kaynak: dr-fatihdagdelen.com


Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.