Tedavi Sayfası

Gıda Zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Bazı gıdalar kişilerde zehirlenme yaratmaktadır. Bu gıdalar genellikle güzel yıkanmamış veya hijyenik ortamlarda hazırlanmamış yiyeceklerden oluşmaktadır. Bununla birlikte bayatlamış yiyecekler de gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri:

Yediği gıdadan zehirlenen bir hastada soluk alıp vermekte zorlandığı görülür. Yutkunurken rahatsızlık hisseder. Kas ağrıları ve kramplar kaçınılmazdır. Bununla birlikte şiddetli bir baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı ve bulanık görme gibi belirgin rahatsızlıklar ile hastaneye başl vurmaktadır. Hepsinin yanında bazı hastalarda kabızlık rahatsızlığı görülürken, bazılarında ise aksine ishal şikayeti bulunmaktadır. Zehirlenme rahatsızlığı geçirdiği düşünülen hastayı acil olarak hastaneye yetiştirmek gerekmektedir.

Gıda Zehirlenmesi

Gıda Zehirlenmesinin Nedenleri:

Gıda zehirlenmesine yol açan bazı bakteriler olmakla birlikte bazı kimyasallar da zehirlenmeye yol açabilir.

Gıda Zehirlenmesinde Tedavi:

Gıda zehirlenmesi yaşayan kişinin yediklerini dışarı çıkartması gerekmektedir. Bunun içinde hastanın bir an önce kusması gerekmektedir. Daha sonra yapılacak iş en yakın sağlık kurumuna yetiştirilesi gerekir. Eğer hasta kimyasal ve öldürücü bir maddeden dolayı zehirlenme yaşıyor ise kusturma yapmadan hemen hastaneye götürülmedir. Hastanın zehirlendiği madde veya yiyecek de hastaneye götürülürse doktorların nasıl bir zehirlenme vakası ile karşı karşıya oldukları hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu sayede müdahale daha hızlı yapılmış olur.

Etiketler: , , ,

Gıda Zehirlenmesi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. serdar dedi ki:

    zehirlenme belirtilerinde kusmak için suyla bir yemek kaşığı dolusu toz yeşil çay yutulur.bu çok etkili bir kusturma yöntemidir.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.