Tedavi Sayfası

Göz Sulanması

Gözün zararlı dış etmenlerden korunması ve gözün berraklığının, kayganlığının sağlanması için gözyaşına ihtiyacı vardır. Çeşitli görevleri olan gözyaşı göz tarafından üretilmektedir. Gözyaşlarının ihtiyaçtan az üretilmesi durumunda göz kuruluğu meydana gelirken göz kapaklarından taşacak kadar fazla üretilmesinde ise meydana gelmektedir.

Göz Sulanması Nedenleri

Her ne kadar savunma mekanizması güçlü olsa da bazen göze yabancı maddeler kaçabilmektedir. Göze kaçan yabancı cisimler göz sulanmasının başlıca sebepleri arasında sayılabilmektedir. Gözlerde ve göz kapaklarında olan bozukluklar, nezle, gözlerdeki iltihaplanma, göz tansiyonundaki yükseklikler de arasında sayılabilmektedir. Ayrıca gözyaşı kanallarının ilerlemesine imkan sağlayan gözyaşı kanallarında oluşan darlık ve tıkanıklık, korku, soğuk, sıcak ve heyecan göz sulanmasına neden olur.

goz sulanmasi Göz Sulanması

Göz Sulanmasının Belirtileri
Göz sulanmasının adından da anlaşılacağı gibi en genel belirtisi gözlerden taşan yaşlardır.

Öncelikle gözde sulanmaya neyin neden olduğu tespit edilmelidir. Bunun için çeşitli testlerle iltihaplanma, yabancı cisim vs. olup olmadığı tespit edilir. Ayrıca, gözyaşı kanallarında tıkanıklık olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Özellikle bebeklerde glokom (göz tansiyonu yüksekliği) ve gözyaşı kanallarının tıkanıklığından kaynaklanan göz sulanması sık görülür. Bebeklerde göz sulanması gözyaşı kanallarının tıkanıklığından kaynaklanıyorsa genelde 1 yaşına kadar kanallar kendiliğinden açılır. Eğer açılmazsa kanal tedavisi uygulanabilir. Daha ileri yaşlarda ve yetişkinlerde genellikle ameliyat tercih edilmektedir.

Göz sulanmasının nedenleri çeşitli olduğundan kesin teşhis ve tedavi için bir doktora başvurmak gerekir.

Etiketler: , , , ,
Gelen Aramalar:göz sulanması nasıl geçer,göz yaşarmasi nasıl geçer,gripte göz yaşarması nasıl geçer,göz yaşarmasına ne iyi gelir,gripte göz akması nasıl geçer,gripken goz yasarmasi,goz sulanmasina ne iyi gelir,göz sulanmasının sebepleri,gripken göz akması,göz sulanması nasıl giderilir

Yorum Yaz


dokuz − 3 =