Tedavi Sayfası

Hepatit A

Hepatit A Hastalığı Nedir?

Hepatit A hastalığı bulaşıcı hastalıklar arasında yer almaktadır. Tıp dilinde genelde Hepatit A olarak belirtilen hastalık halk arasında genelde sarılık olarak bilinmektedir. Hastalık bir başkasına genellikle ortak gıda tüketimi veya su tüketimi vasıtasıyla bulaşmaktadır. Hepatit A hastalığının AIDS hastalığı gibi cinsel yolla bulaştığı da bilinmektedir. Ayrıca sarılık hastası bir kişiyle kan almakta virüsün kolay bir şekilde taşınmasına imkân sağlamaktadır. Tıbbın gelişmesiyle birlikte çabuk bulaşan ve kişiye zorlu bir dönem yaşatan Hepatit A hastalarının büyük çoğunluğunun hastalıktan kurtulacağını söyleyebiliriz. Hepatit olarak adlandırılan ve farklı türlerde olan hastalıklar gibi Hepatit A hastalığı da kişide karaciğerin iltihaplanmasına neden olmaktadır.

hepatit a

Hepatit A Hastalığının Belirtileri

Hepatit A hastalığına yakalanan bir kişide başlangıç için yüksek ateş görülmesi normaldir. Yüksek hastalığın ilerleyen dönemlerinde normale dönecektir. Hepatit A hastalarının vücut dirençleri düşeceği için kendilerini yorgun ve halsiz hissetmeleri son derece normaldir. Hastalarda kusma, ishal ve mide bulantısı gibi belirtilerde gözlenebilecektir. Karnın üst bölgesinde de ağrılara sebep olan Hepatit A hastalığı kişinin yemekten kesilmesine ve mide çeşitli mide problemleri yaşamasına da neden olmaktadır. Hastalığa yakalanan kişilerde başlangıç evrelerinde idrar renginde koyulaşma ve dışkı renginde açılma görülmektedir. Fakat bunlar ilerleyen dönemlerde normale dönmektedir. Bazı durumlarda da hasta kesinlikle Hepatit A hastalığının belirtilerini göstermeden hastalık evresini atlatmaktadır. Bu gibi hastalar Hepatit A hastalığının sessiz sedasız, önlem alınmasına imkan tanımadan yayılmasına neden olmaları nedeniyle kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Hepatit A Hastalığından Korunma Yolları

Hastalık tedavi edildiğinde tedavi anlamında olumlu sonuçlar ortaya çıkıyor olsa da hastalığın sürecinin çok ağır geçmesi ve bulaşıcı olması nedeniyle korunmak için önlemler alınmalıdır. Korunmak için öncelikle herkesin bu hastalık hakkında bilgi sahibi olması ve kişisel hijyenlerine önem vermesi gerekmektedir. Hastalığın su ile taşındığını düşündüğümüzde içme suyunun ne kadar önemli olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Bu nedenle sağlıklı su kaynaklarının kullanımı tercih edilmelidir.

Hepatit A Tedavisi

Her geçen gün tıp alanında yapılan devrim niteliğindeki yeniliklerle geçmiş yıllarda tedavi edilemez denilen hastalıkların bile çaresi bulunmuştur. Günümüz gelişmiş tıbbının katkılarıyla Hepatit A hastalığının tedavisi için en etkili yöntemin aşı tedavisi olduğunu söyleyebiliriz. Aşı tedavinin yanı sıra hastalıktan korunma da sağlamaktadır. Aşının % 100 başarılı olduğunu söylemek zor fakat gerekli eğitimlerle birleştirildiğinde hastalığın yayılma oranını bıçak gibi keseceği söylenebilir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.