Tedavi Sayfası

Hipertansiyon

Hipertansiyon Nedir?
Hipertansiyonu en basit haliyle tanımlayacak olursa yüksek kan basıncı diye belirtmemiz yeterli olacaktır. Kan basıncı dediğimizde aklımıza kanın damarlar vasıtasıyla kalpten organlara iletildiği basınç gelmelidir. Bu basınç kişinin yaşına, cinsiyetine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Yaş ve cinsiyet kan basıncını etkileyen ve kişinin müdahale edemediği etmenler arasında yer alırken istirahat ve fazla hareket etme gibi kişinin müdahale imkanının olduğu kan basıncını etkileyen etmenlerde bulunmaktadır. Kişinin müdahale edebildiği ve edemediği nedenlerden dolayı değişkenlik gösteren kan basıncının normal değerlerinin elde edilmesi son derece güçtür. Fakat alınan ortalamalara göre kan basıncı değerinin 120/80 mmHg olması normal kabul edilmektedir. 120/80 mmHg değeri istirahat halinde normal kabul edilen bir değerdir. Kan basıncı az önce belirttiğimiz değerlerden sürekli olarak yüksek çıkan kişiler hipertansiyon hastalığına aday kişiler olarak kabul edilmektedirler. Bu değer 140/90 mmHg üzerine çıktıysa ve bu durum süreklilik kazandıysa kişi hipertansiyon hastasıdır. Belirttiğimiz kriterlerin tek bir ölçümde ele alınması yanlış olacaktır. Ayrıca bu değerlerin kişiden kişiye değişebileceği unutulmamalıdır.

Hipertansiyon
Hipertansiyon kardiyovasküler riski arttıran bir hastalıktır. Hipertansiyonun kalp hastalıklarının riskini arttırdığı bilinmektedir. Hipertansiyonun teşhisinin yapılması çok önemlidir. Teşhis sonrasında yapılabilecek tedaviye yönelik hareketler hastalığın neden olabileceği risklerin azalmasına neden olacaktır. Hipertansiyon hastalığı özellikle sanayileşmiş ülkelerde diğerlerine nazaran daha yaygındır. İstatistikler hipertansiyon hastalığının kadınlarda ve siyah ırklarda daha çok görüldüğünü ortaya koymuşlardır. Günümüzde yapılan araştırmalar hipertansiyon hastalığının en çok yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıktığını ortaya koyuyor olsa da bu durum ilkel toplumlarda böyle değildir. Bu bilgiler ise yaşam biçiminin hipertansiyonla doğrudan alakalı olduğunu ortaya koymaktadır.
Hipertansiyon Riskleri
Hipertansiyon önemsenmesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır. Hipertansiyon rahatsızlığının direkt olarak öldürücü olduğunu söyleyemesek de tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkan sonuçların ve neden olduğu hastalıkların öldürücü olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle hipertansiyonun erken tanısı ve uzman kontrolünde tedavi çalışmalarına başlanması diğer hastalıkların oluşum riskinin azaltması bakımından son derece önemlidir.
Hipotansiyon, Düşük Tansiyon
Tansiyon yüksekliğine hipertansiyon adı verildiğini söylemiştik. Tansiyon düşüklüğüne ise hipotansiyon adı verilmektedir. Hipotansiyon yani düşük tansiyon büyük tansiyonun 11’den aşağıya düşmesine denmektedir. Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları adet dönemlerinde, çok sıcaklarda fazla miktarda ter kaybedildiğinde ve sinirli kimselerde düşük tansiyon görülmesi normaldir. Düşük tansiyonun zararlarından korunmak amacıyla takip edilmesi gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.