Tedavi Sayfası

Kabakulak

Kabakulak hastalığı, bir takım virüslerin tükrük bezleri üzerinde enfeksiyon yapması ile meydana gelen, bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Hastalık adını kulağın alt bölgesinin şişmesinden almıştır. Genelde çocukluk evresinde görülen kabakulak hastalığı, kişinin çocukluk çağında kabakulak olmaması halinde yetişkin yaşlara geldiğinde de görülebilir.

Kabakulak hastalığı çoğu zaman kış mevsiminde ve bahar aylarında görülür. Kabakulak olan kişinin öksürmesi ve hapşırması ile kabakulak virüsü havaya saçılır ve çevrede bulunan kişiler virüsü nefes alma yolu ile kaparlar. Böylece kabakulak kişiden kişiye hava yoluyla bulaşmaya başlar.

Kabakulak virüsü bedene ulaştıktan ortalama 3 hafta sonra etkilerini göstermeye başlar. Hastalığı bir defa geçiren kişinin bedeni virüse karşı bağışıklık kazanır ve böylece ikinci bir defa kabakulak olmaz.

Kabakulak belirtileri

Kişinin çenesinin altında, önce tek taraflı sonra iki taraflı şişlik görülür.
Boğaz ağrısı, tükrük beslerinde ağrı, çiğneme esnasında ağrı, çeneyi kapatıp açarken hissedilen ağrı gibi şikayetler başlar.
Baş ağrısı ve hafif derecede ateşlenme ile kişi halsiz ve yorgun düşer.
İştah kaybı, mide bulantısı, kusma gibi şikayetler başlar.
Kabakulak mikrobu, kana girmesi ile yayılması ve organlara ulaşması, iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu iltihaplanma beyin zarına ulaşırsa menenjite sebep olabilir. Böyle bir durumda şiddetli baş ağrısı ve aşırı kusma meydana gelir. Bu tür vakalarda hemen hastaneye gidilmesi gerekir.
Ayrıca gebeliğin ilk evrelerinde meydana gelen kabakulak düşüğe sebep olabileceğinden önemsenmesi gerekir. Yumurtalıklarda iltihaplanma yapması halinde kısırlık söz konusu olabilir.

Kabakulak tedavisi

Kabakulak teşhisi konuluktan sonra doktorun vereceği ilaçlar, kabakulak şikâyetlerini yavaş yavaş ortadan kaldırmaya fayda sağlar. Ev ortamında yatak istirahatı ve ilaç tedavisi ile kabakulak tedavisi ortalama 2 haftada etkisini göstermeye başlar. Bu esnada bol bol c vitamini tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.