Tedavi Sayfası

Kalp Pilleri ve Elektrik Tedavisi

 Taşikardi yani kalbin hızlı atması durumunun birbirinden farklı türleri bulunmaktadır. Bu türlerin bazılarının tedavisinde elektrik tedavilerinden yararlanılabilmektedir. Taşikardinin bazı türlerinin tedavisi için kullanılan elektrik tedavilerine kardiyoversiyon adı verilmektedir. Bu elektrik tedavileri taşikardinin sebep olduğu ve hayatı tehlike arz eden, ilaçların herhangi bir yararının olmadığı durumlarda kullanılmaktadır. İlaçların herhangi yararının olmadığı ve kişinin hayatını tehlikeye sokabilecek türden taşikardiler ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyon olarak adlandırılmaktadır.
Taşikardi yani kalbin yaşa göre normalden fazla atması durumunun haricinde çok yavaş atma gibi bir durumda söz konusudur. Kalbin çok yavaş attığı durumlarda kalp pilleriyle müdahale edilebilmektedir. Kalp pilleri kalpteki soruna göre bazen geçici bazen kalıcı olarak kullanılmaktadır. Kalp pillerinin takılmasında genellikle lokal anestezi kullanılmaktadır. Kalp pili karnın üst bölgesinde uygun bir yere yerleştirilmektedir. Vücudun bazı maddelere reaksiyon gösterdiği bilindiğinde kalp pillerinin imalatında veya kaplanmasında vücudun herhangi bir tepki göstermeyeceği atıl maddeler kullanılmaktadır.

Kalp Pilleri ve Elektrik Tedavisi
Bazı kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak kişilerde baş dönmelere ve baygınlıklar görülebilmektedir. Kalp pilleri kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak görülen baş dönmelerinin ve baygınlıklarının önüne geçebilmektedir. Kalp pilleri teknolojinin de gelişmesiyle monte edildiklerinde hastayı kesinlikle rahatsız etmeyecek şekilde ve boyutta dizayn edilmektedirler. Kalp pillerinin takılması sonrasında işlem yapılan bölgede yara oluşacaktır. Bu yara korkulacak ve iyileşmesi uzun sürecek bir yara değildir. Hasta kalp pili takıldıktan sonra yaranın iyileşmesine müteakip normal yaşantısına dönerek araç kullanabilir, işine devam edebilir. Teknoloji her ne kadar gelişmiş ve pillerde bu teknolojiye ayak uydurmuş olsa da kalp pillerinin takıldıktan sonra elektronik işlevini yerine getirip getirmediklerinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu kontrol çok sık aralıklar olmasa da özel bir klinikte dahi yaptırılabilmektedir.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.