Tedavi Sayfası

Karaciğer Büyümesi

Karaciğer Büyümesi Nedir?

 Karaciğer büyümesini hepatomegali , hepatosplenomegali olarak iki kısımda inceleyebiliriz. Hepatomegali sadece dalağın büyümesi anlamına gelirken hepatosplenomegali hem dalağın hem de karaciğerin büyümesi anlamına gelmektedir. Kişinin kendi kendisine karaciğer büyümesini teşhis etmesi neredeyse imkansızdır. Ancak doktor muayenesiyle karaciğer büyümesi teşhisi koyulabilmektedir.

Karaciğer Büyümesi

Karaciğer Büyümesi Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer genellikle hepatit A, hepatit B rahatsızlıkları, lösemi ve alkolizm nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Karaciğer büyümesinin birçok sebebi olmasına rağmen büyümeye neden olan başlıca nedenler bunlardır. Hepatit A, hepatit B ve löseminin başka hastalıkları da tetiklediğinde sadece karaciğer büyümesi için değil başka hastalıklarında önüne geçilebilmesi için savaşılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bilindiği üzere alkolizm de sadece karaciğer büyümesine neden olmayan farklı sorunlara yol açabilen bir durumdur. Kişi alkolü kendi isteğiyle bırakabileceği gibi bazı durumlarda uzmanlardan yardım alarak da bırakmayı deneyebilir. Alkolün bırakılması herhangi bir hastalık ortaya çıkmadan yapılırsa sağlıklı yaşam açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Karaciğer büyümesinin ortaya çıkması kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Karaciğer büyümesi kişinin yaşına, cinsiyetine göre farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda, gençlerde ve yaşlılarda karaciğer büyümesinin görülme oranları farklılıklar göstermektedir. Karaciğer büyümesinin belirtileri kişinin dikkatini çekebileceği gibi dikkatini çekmediği durumlarda olmaktadır. Yani karaciğer büyümesi problemi yaşayan kişi bunun farkında olmayabilir. Farkında olunmayan bir hastalığın yaşanması tedavi için geç kalınmasına neden olabileceği için kişiye doğru tanının koyulması ve tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için doktor muayenesi gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Karaciğer Büyümesi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. ayhan dedi ki:

    Felaket telaliligi mi yapiyorsunuz! karaciger buyumesinin bir cok nedeni varken tutupda alkolizm ve losemi demissiniz. yazdiklarinizi okuyan kisi alkol kullanmiyorsa o vakit losemi korkusuyla kavrulacak. bu kadar hasas kinularda daha yapici ve dikkatli olmak lazim…

  2. aysun dedi ki:

    bebeğim 28 günlük.gözlerinde hafif sarılık kaldı.değeri 11.6 çıktı.dr karaciğer büyümesi var dedi ve tahliller istedi.karaciğer enzimleri biraz yüksek çıkmış ultrason çekilecek.bu konuda endişe ediyoruz.

  3. Nezaket yeşilyaprak dedi ki:

    karaciğer ve dalak büyümesi teşhisi koydular ama yapılan kan tahlillerinde temiz çıktı.muayene sırasında dalak karaciğer ele geliyor.bunun sebebi ne olabilir.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.