Tedavi Sayfası

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması Nedir?

 Karaciğerin hücrelerinde aşırı yağ birikmesi anlamına gelen karaciğer yağlanması tıp dilinde hepatosteatoz olarak adlandırılmaktadır. Karaciğer yağlanmasının ortaya çıkması için tek bir sebep yoktur. Hastalıkların ve ilaçların yan etkisi nedeniyle karaciğer yağlanması oluşabileceği gibi fazla miktarda alkol kullanımıyla da karaciğer yağlanması ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kişinin beslenme alışkanlıklarının kötü olması da karaciğer yağlanmasına neden olabilmektedir.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması Nedenleri

Siroz hastalığı karaciğerde görülen ve bazı durumlarda alkole bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Alkole bağlı olarak karaciğer yağlanması ise siroz hastalığının ilk evresi olarak tanımlanabilmektedir. Kısacası alkole bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanması ilerleyen dönemde tedavi edilmediğinde zorlu bir süreç getiren ve bu süreç sonunda ölüme sebebiyet veren siroz hastalığına neden olabilmektedir. Hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanmasının önüne geçmenin tek yolu karaciğer yağlanmasına neden olan hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Bazı durumlarda da kullanılan ilaçlar karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Kullanılan ilaçların sürekli doktor tavsiyesiyle alınması oluşabilecek yan etkilerin azalmasına veya kontrollü bir şekilde olmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca günümüz şartlarında insanların beslenme alışkanlıklarının değişmesi, istemeden de olsa sağlıksız beslenme yöntemlerini benimsemiş olmaları karaciğer yağlanmalarına neden olmaktadır. Ayrıca egzersiz ve spor yapmadan monoton bir yaşam sonucu da karaciğer yağlanması görülmesi kaçınılmazdır. Başlangıç için karaciğer yağlanması çok zararsız gözükse de ilerleyen dönemlerde önüne geçilmediğinde karaciğer yağlanmasına kadar varabilir. Fakat karaciğer yağlanması başka bir hastalığın sonucu ortaya çıkmadıkça kolay aşılabilir. Bir hastalık karaciğer yağlanmasına neden oluyorsa öncelik olarak hastalığın tedavi yolları denenmelidir.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Özellikle alkolizme bağlı ortaya çıkmayan karaciğer yağlanmaları nispeten tehlikesizdir. Direkt olarak karaciğer yağlanmasının bir tedavi yönteminin olmamasına rağmen yapılacak ufak değişiklikler önüne geçilmesi açısından fayda sağlayacaktır. Hayvansal yağa sahip besin maddelerinin sürekli tüketilmesinin karaciğer için olumsuz olduğunu düşündüğümüzde beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek sağlıklı beslenme konusunda adımların atılmasının karaciğer yağlanması konusunda olumlu sonuçlar doğuracağı bilinmelidir. Sebze ve meyve tüketiminin arttırılması da karaciğer yağlanması riskini azaltacaktır. Spor yaparak sağlıklı yaşam adı altında fazla kilolardan kurtulma karaciğer yağlanmasının önüne geçecektir. Alkol tüketiminin fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanması siroz gibi ölümle sonuçlanabilen hastalıkların ilk evrelerinden sayıldığından alkol tüketimi bırakılmalıdır. Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılması gereken ilaçlar karaciğere zarar vererek yağlanmasına neden olmaktadır. Bu gibi ilaçların mutlaka uzman kontrolü altında alınması gerekmektedir. Bitkisel yöntemlerle karaciğer yağlanmasının önüne geçilebildiği durumlar vardır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.