Tedavi Sayfası

KEMİK-EKLEM VEREMİ

Kemik- Eklem Veremi Nedir?

Koch adında bir basillinin kemiklerde konaklaması ile başlamaktadır. Önceden çok yaygın bir hastalıktı. Şimdi ise yaşam şartlarında olumlu gelişmeler olması ile birlikte azalmaya başladı. Antibiyotik tedavisi de çok etkilidir. Akciğerde oluşan veremden sonra en yaygın görülen veremdir. Kemik veremi öncelikle bireyin eklemlerini hedef alır. Daha sonra da kemik uçlarını mesken tutar. Genel olarak on yaşında bir çocukta gelişebileceği gibi otuz yaşında bir yetişkinde de görülebilir. Koch basilli kan dolaşımı ile kemik uçlarını etkisi altına aldıktan sonra iç organlara kadar yayılabilmektedir. Genel olarak omurga, kalça, diz ve ayakta görülebildiği gibi ellerde ve dirsek eklemlerinde de görülmesi olasıdır. Verem rahatsızlıklarının hepsinde savunmayı akyuvarlar yapmaktadır. Daha sonra akyuvarlar değişerek monosit adında akyuvarlara dönüşürler. Monositler de zararlı basilleri yutarak ortadan kaldırmaya çalışırlar.

KEMİK-EKLEM VEREMİ

Kemik- Eklem Veremi Belirtileri:

Kendisini fazla belli etmeyen bu verem de kişinin genel olarak sağlığında belli sorunlar ortaya çıkartır. Kemik-eklem veremi rahatsızlığını geçiren kişide yorgunluk, iştah kaybına bağlı olarak zayıflama ve ateş görülmektedir. Ağrılar genel olarak hastalığın eklemlere kadar yayılmasıyla başlar. Hareket etmek gibi kemiğe yük bindirecek davranışlar ağrının fazlalaşmasına neden olacak davranışlardır. Zaman içerisinde eklemlerde şişme görülmektedir. Hareket etmek güçleşir. Özellikle kol ve bacak kasları gibi hareketin sürekli olduğu eklemlerde hareket sınırlı bir hale gelir. Röntgen filminde özelliklede eklem başlarında kemik dokusunun azaldığı görülür. Kemik aşınmaları ve darlaşmalar göze çarpar. Kemik-eklem veremi tedavi edilmesi gerekilen bir hastalıktır. Tedavi edilmez ise kalıcı kemik ve eklem bozuklukları oluşturabilir.

Kemik- Eklem Veremi Tedavisi:

Kemik- eklem veremi tedavisi çok önceden ağır olarak görülmekteydi. Hastalara alçı sistemi uygulanırdı. Bu alçılar yıllar boyunca hastada kalmakta ve bu sayede eklemlerde iyi bir oluşum sağlanmaya çalışılmaktaydı. Teknoloji ile birlikte tedavi çok daha kolay bir hal aldı. Verilen ilaçlar yapılan tedaviler teknik açısından da büyük fayda sağladı. Hastalara özellikle dağ ya da deniz havası önerilmektedir. Beslenme düzeninde kalsiyuma ağırlık vermek ve vitamin hapları kullanmakta vücutta oluşan bu enfeksiyonun zayıflaması adına büyük adımlar olacaktır. Bununla birlikte iltihaplı eklemin hareketten yoksun kalmasına önem gösterilmelidir. Erken aşamada teşhis edilen veremde ameliyat uygulanır ve bu alan tamamen temizlenir. Bazı merhemlerde işe yarayabilmektedir. Bununla birlikte ileri safhalarda eklemler aşırı derecede hasar görmüş olurlar. Değişime uğrayan bu alan cerrahi müdahale ile alınarak uygun bir şekilde yeni bir kaynaşma sağlanmaya çalışılır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.