Tedavi Sayfası

KEMİK İLTİHABI

Kemik İltihabı Nedir?

Çocuklarda daha sık görülmektedir. Diğer bir adı da osteomiyelit’dir. On iki yaşına kadar çocukları etkilemektedir. İleri safha ve erken teşhis dönemlerini barındırmaktadır.

Kemik İltihabı Nedenleri:

İleri safhaya gelmiş olan kemik iltihabında genel olarak stafilokok adını verdiğimiz mikrop başroldedir. Kemiğin içine kadar teneffüs edebilir. Yeni doğan bebeklerde de göbek bağlarında yani kordonlarında iltihaplanma görülmektedir. Normal bir boğaz iltihaplanmasında bile tedavi olmayınca kemik iltihabı görülebilir. Çünkü iltihaba yol açan mikroplar kan dolaşımı sayesinde tüm vücutta özellikle de kemiklerde olumsuz sonuçlar doğurabilecek olan hastalıklara neden olabilmektedir.

kemik iltihabı

Kemik İltihabı Belirtileri:

Yeni doğan bebeklerde görülmemekle birlikte genel olarak hastalık kendini yüksek ateş ile göstermektedir. Kemik iltihabı olan bölgede şişme ve ağrılar gözlemlenmektedir.

Kemik İltihabı Tedavisi:

Yatak istirahatı çok önemli olmak ile birlikte iltihaplı olan kemiğin alanı alçıya alınmaktadır. Alçı ile birlikte yüksek dozda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Genel olarak hastalara penisilin uygulanmaktadır. Fakat bazen penisilin işe yaramazsa daha farklı antibiyotikler kullanılmaktadır.
Kemik iltihabı rahatsızlığı kesinlikle tedavi edilmesi gerekilen bir rahatsızlıktır. Zaman içerisinde tedavi uygulanmaz ise müzmin kemik rahatsızlıklarına dönüşebilir. Teşhisi konulamayan ağrılar ile hasta baş başa kalır. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi kemik iltihabı rahatsızlığında da erken teşhis ve teşhis sonrası sürekli tedavi çok önemli bir yer tutmaktadır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.