Tedavi Sayfası

KEMİK YUMUŞAMASI OSTEOMALAZİ

Kemik Yumuşaması- Osteomalazi Nedir?

Kemik yumuşamasının diğer adı osteomalazi’ dir. Kemik erimesinden daha ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Çocuklarda kemik yumuşaması Raşitizm adını almaktadır. Menopoz dönemini geçirmiş olan kadınlarda da rastlanır. Gerekli tedavi olmayınca bu hastalık ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Tedavide sadece D vitamini ile yakın bir ilişki kurmak ve güneş ışığını hayatımızın bir parçası yapmak yeterli olur.

Kemik Yumuşamasında Tedavi:

Tedavinin amacı mineralleri yoğunlaştırmaktır. Bu sayede kırıklar önlenmiş olur. Kişinin yaşam kalitesinde artış sağlanır. Bununla birlikte kişinin yapması gereken uygulamalar vardır. Bunların içinde fiziksel aktivitelere katılma ile düzenli ve dengeli beslenme vardır. Hastaların ağır yük kaldırması yasaktır. Eğer zorunlu kalırsa da direk belden eğilmek yerine dizlerinin üstüne çökerek bir uygulama yapmaları doğru olur. Hastalarda kemik yumuşamasına bağlı olarak vücut ağrıları baş gösterir. Bu durumda bazı ağrı kesiciler etkili olacaktır. Hastanın dinlenmesi ve yatarken doğru pozisyonları alması önemlidir. ağrılar için aynı zamanda bazı hastaneler sıcak hidroterapi havuzları vardır. Hastalar suyun sıcaklığı ile rahatlamaktadırlar. Unutmamak gerekir ki ağrılar kesin olarak bitmez. Sadece hafiflemektedir.

KEMİK YUMUŞAMASI- OSTEOMALAZİ

Kemik Yumuşamasında Korunmak İçin Yapılması Gerekenler:

Öncelikler hayatınızdan egzersizi çıkartmamanız gerekir. Amaç otuz beş yaşın altındayken kemikleri güçlendirmektir. Otuz beş yaşın üstündekiler ise var olan kemik yoğunluğunu korumak olacaktır. Yürüyüş gibi bire egzersiz için çok iyidir. Hem koordinasyon sağlar hem de kemiklerinizi güçlendirir. Amaç vücudunuzu dinç tutmaktır. Egzersiz seviyesi yavaş yavaş arttırılmalıdır. Dengeli beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirirsek eğer birçok hastalığın önüne geçmiş oluruz. Özellikle de kemik erimesi yaşayan kişilerin muhakkak kalsiyum ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Kalsiyum en fazla peynir, yoğurt ve sütte bulunmaktadır. Kilo sorunu yaşayan kişilerin de yağsız süt v süt ürünlerini tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.