Tedavi Sayfası

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi, kılların genelde kuyruk sokumunda ve çok ender olarak da göbek bölgesinde koğuşlanarak, yara, abse, fistül haline dönüşmesidir. Diğer bir ifade ile cilt altındaki yuvalanmış kıl birikintisi olarak da tanımlanabilir.
Kıl dönmesi nasıl olur sorusunun cevabı ise oldukça ilginç bir oluşum olarak karışımıza çıkar. Ensedeki, sırttaki kılların aşağıya düşerek, kuyruk sokumundaki iki kaba etin arasına girip, bölgenin de terli olması ile sürtünme esnasında tıpkı bir vida gibi, cilt altına bu kılın ya da kılların girmesi ve orda birikmesi ile oluşur. Akabinde ise kıl dönmesinin olduğu bölgede irinli, kanlı, kötü kokulu akıntılar, abseler baş gösterir.
Kıl dönmesi genelde erkeklerde görülür ve sürekli oturarak çalışan masa başı iş yapan kişilerde, uzun yolculuk yapan şoförlerde ortaya çıkar. Kıl dönmesinin görüldüğü yaş aralığı ise çoğunlukla 16 ila 30 yaş arasıdır. Zira bu yaşlarda kıl kökleri daha güçlü ve kıl sayısı daha fazladır.

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi meydana gelmeye başladığında kişinin kuyruk sokumu veya anüsün arka yukarı bölümü kaşıntı hissi uyandırır. Kaşıntı olan bölge zamanla ufak şişlik halini alır ve akıntılı, kanlı, abse haline dönüşür. Bölgede zamanla ağrı ve acı hissi başlar.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi tedavisinde en çok tercih edilen yöntem cerrahidir. Kıl dönmesi ameliyatı için 2-3 gün hastanede kalmak gerekebildiği gibi, ameliyat sonrası 10 gün kadar evde yatak istirahatı gerekebilir. Evde geçirilecek 10 günlük zaman zarfında kişinin yüz üstü yatması, üzerine oturmaması ve bölgeye su değdirmemesi gerekir.

Kıl Dönmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Fazla kilo almamaya özen göstermek.
Aşırı terlemeye sebep olacak kıyafetlerden ve aktivitelerden kaçınmak.
Sırt ve ense bölgelerinde kıl bırakmamak
Kuyruk sokumu bölgesine zaman zaman pudra sürerek kuru tutmaya çalışmak
Uzun süre oturmaktan özellikle kaykılarak oturmaktan uzak durmak
Özellikle kuyruk sokumu bölgesini sık sık traş ederek kıllardan temizlemek kıl dönmesine önlem olarak yapılabilecek bazı faktörlerdir.

Etiketler:

Kıl Dönmesi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. Çağrı 17 yaşındayım dedi ki:

    Üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim ve çok oturmaktan kaba ette bi sivilce gibi bir çıkıntı oluştu.Kanama vb şeyler olmadı ama aşırı ağrı yapıyor. Bunun cerrahi tedeviden başka tedavisi var mıdır? Bu kıl dönmesi midir?

    • admin dedi ki:

      Kıl dönmesinin tek tedavi yöntemi ameliyattır fakat bazen ameliyatlar bile tekrar nüksetmesine engel olamıyor diye biliyorum. Siz en iyisi mi bir dahiliye uzmanına gidip görünün en doğru cevabı uzman doktorlardan alabilirsiniz. Fakat dediğiniz şey kıl dönmesinin belirtilerindendir.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.