Tedavi Sayfası

KOLESTEROL

Kolesterol Nedir?

Kolesterolden herkes şikayet ediyor olsa da yaşam için gereklidir. Yağ kıvamında olan bu yapı vücudun geneline yayılmış halde bulunur. Yağ sindirimini sağlayan asitlerin üretiminde bulunan kolesterol aynı zamanda hormon üretimi konusunda da büyük etkiler yaratmaktadır. Fakat kolesterol belli bir oranda bulunmalıdır. Fazlası zarar anlamına gelir. Kanda fazlaca bulunan kolesterol damarları sertleştirip daralmasına neden olarak zarar vermektedir. Damarlar organlarımızı kan ile besleyerek işlevlerini yerine getirmesini sağlayan kanallardır. Kolesterol birikimi hangi damarda olduysa o damarın uzandığı organda zarar görmeye başlar. Kalp damarlarını ele alırsak eğer kolesterol nedeni ile kalp damarlarında sertleşme olursa kişi de kalp krizine neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek kolesterol ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Yüksek Kolesterolün Nedenleri:

Kolesterolü yüksek olan bir kişinin yağ yapısında bir bozukluk olduğu aşikardır. Bununla birlikte yanlış beslenme, fazla kilolar ve stres gibi etmenlerin yanında kalıtsal olarak da kolesterol bireylerde yüksek seyir gösterebilir. Kan testleri ile kolayca tespit edilebilmektedir. Menopoz sonrası dönemde de kadınlarda kolesterolün yükselmesi normaldir. Bazı ilaçlarda kolesterolü yükseltmektedir. Bu nedenle kullanılan tüm ilaçlar muhakkak suretle doktor kontrolü altında olmalıdır. Karaciğer veya şeker hastalarında da kolesterol yüksek çıkmaktadır.

KOLESTEROL

Yüksek Kolesterolden Korunmak İçin Yapılması Gerekilenler:

Öncelikle bilmemiz gereken bir konu vardır. Kolesterol dediğimiz kavram ikiye ayrılır; İyi huylu kolesterol yani HDL ve kötü huylu kolesterol LDL olmak üzeredir. İyi huylu kolesterolümüzün yüksek kötü huylu kolesterolümüzün ise düşük olması gerekmektedir. Bu dengeyi aynı anda sağlayabilmek için düzenli bir şekilde spor yapmak yeterli olacaktır. Spor ile fazla kilolardan kaynaklanan yüksek kolesterolü de zayıflayarak ortadan kaldırmış olursunuz. Bununla birlikte yeme alışkanlığımızda ki değişiklikler sağlıklı bir yaşam için önemli adımlar atmaya neden olur.

Yüksek Kolesterol Tedavisi:

Kan testleri ile iyi huylu ve kötü huylu kolesteroller seviyeniz belirlenebilmektedir. Daha sonra kolesterole neden olan durum araştırılır. Büyük ihtimalle sorun fazla kilolardan ve yeme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Buna göre bir diyetisyene gönderilebilirsiniz. Kolesterol ilaçları ile takviye yapıldıktan sonra iş büyük ölçüde size düşmektedir. Sağlıklı bir yaşam için spor ve güzel bir diyet ile kolesterolünüzü kontrol altına alabilirsiniz. Unutmayın ki genel olarak hastaların çoğu hastanelere kalp rahatsızlığı veya yüksek tansiyon gibi kardiyo vasiküler rahatsızlıklar ile başvurmaktadır. Basit gibi görünen ve aslında çok ciddi bir rahatsızlık olan yüksek kolesterol ile tanışırlar. Kolesterol ilaçları ve değişen yaşam şartları ile rahatsızlıkları ortadan kaybolur. Kalp krizlerinin büyük bir bölümünün de kolesterol kaynaklı olduğunu düşünürsek eğer ne kadar ciddi bir rahatsızlıktan bahsediyor olduğumuzu belirtmiş oluruz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.