Tedavi Sayfası

Meniere

Meniere hastalığı, iç kulakta meydana gelen rahatsızlıklar sonucu oraya çıkan, ataklar halinde ilerleyen şiddetli baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme zorluğu veya işitme kaybı gibi şikayetlerin görüldüğü hastalıktır.
Meniere hastalığının asıl sebebi henüz tam olarak bilinmemektedir. İç kulakta bulunan sıvının yüksek basınca ulaşması sonucu meydana geldiği düşünülür. Meniere hastalığının beliritleri arasında aniden gelişen şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma isteği, kusma sayılabilir. Bu tür ataklar bir kaç saniye sürse bile kişiyi çok sarsar ve yorar. Sinir sistemi rahatsızlarının, stresin meniere hastalığının belirtilerini artırdığı düşünülmektedir. Kafaya alınan darbe, iç kulaktaki iltihaplanma, geçirlimiş kabakulak hastalığı, tiroid hastalıkları, kolestrol, şeker hastalıkları araştırılması gerekir. Bunun yanında uzun süre hareketsiz çalışma, uzun süre gece uykusu almama, uzun süreli otobüs yolcukları gibi durumların meiere hastalığına davetiye çıkardığı düşünülmektedir. Kulak çınlaması, yüksek rakımlı bir yere çıkıldığında hissedilen kulak dolgunluğu gibi kulak şikayetleri görülür.

Meniere hastalılarında geçiçci veya kalıcı işitme kaybı görülebilir. Ama genelde işitme kaybı atak sonralarında yok olur. Meniere hastalığının tedavisi için, mide bulantısını ve baş dönmesini kesmeye yardımcı ilaçların kullanılması, stresden uzak durulması, kafein, sigara, alkol, tuzlu içecek ve yiyeceklerden uzak durulması ile iç kualktaki sıvı basıncını artmasını engellenerek, meniere hastalığının önüne geçilebilir. Ayrıca doktorun gösterceği bazı baş, boyun egzersizleri, meniere hastalığının ataklarını yok etmekde çok etkilidir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.