Tedavi Sayfası

Menopoz

Menopoz Nedir?

Menopoz, bir kadının menstruasyon (adet, regl) döngüsünün sona ermesi ve bu nedenle bir daha hamile kalamayacağı döneme verilen isimdir. İstatistiklere göre menopoza girme yaş ortalaması İngiltere’de 52, Amerika’da 51, Hindistan’da 41, ülkemizde ise 45-50 yaşları arasındadır. Menopoz yaşamın normal bir parçasıdır, bir hastalık veya bir problem değildir. Menopoz belirtileri kimi kadınlarda çok erken yaşlarda görülmesine rağmen, kimi kadınlarda ise menopoz dönemine girildikten aylar ya da yıllar sonra da görülebilmektedir. Normal menopozun dışında değişik nedenlerden kaynaklanabilen erken menopoz durumu da vardır.

Menopoz Belirtileri

Uzmanlar kesin menopoz teşhisi koyabilmek için, bir kadının bir yıl içerisinde hiç adet kanaması görmemiş olması gerektiğini belirtiyorlar. Ancak menopoz belirtileri döneme girilmeden ortalama bir yıl önce görülmeye başlar. Menopozun belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Düzensiz adet periyotları: Menopozun genellikle ilk belirtisidir. Bu dönemde bazı kadınlar bir ayda 2-3 kez adet görürken, bazı kadınlar ise ay içerirsinde hiç adet görmeyebilir.
Vajinal kuruluk: Kaşıntı veya rahatsızlık hissi de eşlik edebilir. Daha çok yarı-menopoz sırasında görülür. Bazı kadınlarda cinsel ilişki esnasında ağrı da olabilir.
Bazen vücudun üst bölgesinde ateş basması gibi ani sıcaklık hissedilebilir.
Eğer sıcak basması gece yataktayken olursa, gece terlemeleri yaşanabilir. Kadınların çoğu bu sıcak basmalarının birkaç dakikadan fazla sürmediğini söyler.
Uyku problemleri: İnsomnia ya da anksiyete belirtisi olan uyku problemleri, menopozun da habercisi olabilir.
Ürolojik problemler: Sık idrara çıkma gibi problemler görülebilir.
Odaklanma ve öğrenme problemi
Saç dökülmesi
Göğüs boyutlarında küçülme

menopoz

Erken Menopoz Nedenleri

Bazı kadınlar menopoz dönemine erken yaşta (45 yaşından önce) girebilirler. Erken menopoza giren kadınlar, bu dönem içinde ara sıra adet görebilirler, dolayısıyla gebe kalma olasılıkları da vardır. Erken menopoz aşağıda sayacağımız nedenlerden kaynaklanabilir.

Enzim eksiklikleri
Down sendromu
Turner sendromu
Addison hastalığı
Hipertiroid
Yumurtalıkların alınması
Pelvik bölgeye uygulanan radyoterapi
Kemoterapi
Histerektomi ameliyatı
Kabakulak, verem, sıtma ya da suçiçeği gibi bazı enfeksiyonlar
Genetik faktörler
İkiz olmak

Menopoz Tedavisi

Menopoz bir kadının üreme konusunda geri dönüşü olmayan bir döneme girdiğinin göstergesi olduğu için, tedavisi olan bir durum değildir. Ancak menopoz sonrası yaşanabilecek olumsuz durumları en aza indirgeyebilecek bazı müdahaleler mevcuttur.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.