Tedavi Sayfası

Nasır

Nasır nedir?

Nasır, çoğunlukla ayaklarda meydana gelen kısmen ellerde de görülebilen, bölgede sürekli sürtünen alanların üst derisinde meydana gelen sertleşme olarak ifade edilir.
Nasır, özellikle erkeklerde ayaklarda görülmektedir. Kişi nasır olan ayağının üzerine bastığında acı hisseder ve yürümekte zorluk çeker.

Nasır neden oluşur?

Ayaklarda görülen nasırın sebebi, genelde dar ve küçük ayakkabı giymektir. Dar ayakkabının yaptığı basınç ve sürtünme, ayak derisinde o alanda deri sertleşmesi ve deri kalınlaşması başlar. Piramid görünümlü olan bu nasırlar, kişinin koşmasını, yürümesini zaman zaman engeller. Bunun dışında ellerde görülen nasırların sebebi ise, ağır bir iş yapılması ile meydana gelebilir. Örnek vermek gerekirse, çiftçilerin elleri, el ve kol gücü ile çalışan, sürekli elleri ile yük taşıyan işçilerin ellerinde sık sık nasır görülür. Bunların dışında ayağın kemikli olması, ayak parmaklarında meydana gelen deformasyonlar, yüksek topuklu ayakkabılar nasır sebepleri arasında yer alır.

nasır tedavisi

Nasır tedavisi

Nasırlı bölgede deri kalınlaştığı için, derinin üst tabakasının temizlenmesi gerekir. Bunun için kişinin kendinin yapabileceği tedavi yöntemleri, öncelikle nasırlı bölgeyi ılık su içinde 20 dakika tutarak, derinin yumuşamasını sağlamaktır. Ardından yumuşayan nasırlı bölgeyi ponza taşı ile ovması, nasırlı kalın derinin temizlenmesini sağlar. Özellikle yeni başlayan nasırlar için bu yöntem çok etkili olacaktır. Bunun yanında nasır yumuşatıldıktan sonra kullanılan nasır düşürücü yakılar bölgeye uygulanabilir. Ancak söz konusu nasır daha ileri safhada ise doktora giderek özel tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Bunların dışında 5 cm den yüksek topuklu ayakkabılar giymemek, burnu sivri ayakkabılar giymemek, ayağı sıkan dar ayakkabılar giymemek nasırdan korunma yollarından bazılarıdır. Ayak bakımı veya el bakımı için düzenli olarak E vitaminli kremler kullanmanız, derinizin yumuşak kalmasını sağlayarak, nasırın sebep olacağı sert ve kalın deri oluşumunu engelleyebilir.

Evde yapılabilecek nasır tedavi yöntemleri

Nasır olan ayak veya ellerinizi ılık su dolu olan bir kova suyun içinde 20 dakika bekletin. Ardından ponza ile nasırlı bölgeyi temizleyin ve üzerine 10 adet aspirini ezip toz haline getirip, bir miktar vazelin ile karıştırın ve nasırlı bölgeye sürün. Akabinde, gazlı bezle sarıp 2 saat bekletin. İki saat sonra gazlı bezi açarak bölgeye masaj yapın. Haftada bir iki defa bu uygulamayı nasırlı bölgeye yapın.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.