Tedavi Sayfası

Öksürük

 Öksürük Önemsenmesi Gereken Bir Rahatsızlıktır

Öksürüğün genel mantığı boğazın çeşitli nedenlerden dolayı tahriş olmasıdır. Öksürük ortaya çıkma nedenine göre kısa veya uzun süreli olabilmektedir. Fakat öksürüğün sebebinin her zaman hastalık olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çeşitli nedenlerden dolayı vücut içerisine giren yabancı maddelerin atılması da öksürük sayesinde olmaktadır. Örneğin bir ortamda egzoz dumanlarının çok olması kişinin öksürerek kendisini korumasına neden olabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı öksürüğü vücudun savunma mekanizmalarından birisi olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca öksürük, fazla salgılanan balgamın dışarı atılması konusunda da etkilidir. Kısa vadede bünyede herhangi bir sorun yaratmamasına rağmen hastalıklara bağlı olarak uzun süreli devam ettiğinde kişi kendisini yeterince verimli kullanamaz. Bazı hastalıkların yayılmasına neden olabildiği için öksürük konusu ihmal edilmemelidir. Öksürüğün sıklığı ve şiddeti uzmanlara sebeplerini öğrenmeleri için fikir verebilmektedir.

Öksürük

Öksürük Nedenleri ve Korunma Yolları

Öksürüğün tek nedeni hastalıklar değildir. Bazen kişinin yaşadığı ortamdan kaynaklanan durumlarda öksürüğe neden olabilmektedir. Fakat özellikle hastalığa bağlı olmayan öksürüklerin ortadan kaldırılması için kişiler tarafından dikkat edilebilecek basit işlemler tahmin edilenden daha faydalı oluyor. Hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkan öksürük tedavisinde kişinin öncelik olarak sıvı tüketimini arttırması gerekmektedir. Sıvıya vücudun her zaman ihtiyacı vardır. Özellikle öksürük probleminin olduğu durumlarda solunum yollarındaki yabancı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştıracağı için sıvı tüketimi önemlidir. Öksürüğün ortadan kaldırılması için nemli havaya ihtiyaç vardır. Nemli havanın sağlanamadığı durumlarda en basit olarak kişinin duş alması gerek duyulan nemin sağlanması açısından faydalı olacaktır. Boğazın pastillerle ve bitki çaylarıyla yumuşatılmaya çalışılması öksürüğün ortadan kaldırılmasına imkan sağlayacaktır.

Bazı durumlarda kişi sadece ev ortamında öksürmekte fakat dışarı çıktığında öksürük kesilmektedir. Dışarıdan ev ortamına girildiğinde öksürük tekrar başlarsa öksürüğe sebep olan etmenin ev ortamından kaynaklandığı görüşü hâkim olacaktır. Bu nedenle evde varsa sigara dumanının yarattığı kötü hava tahliye edilmeli, keskin deterjanlar ve kozmetik ürünler uzaklaştırılmalı, kedi – köpek gibi hayvanların tüylerinden uzak durulmaya çalışılmalıdır. Yapacağınız basit değişiklikler ev ortamındaki öksürüğün minimuma indirilmesine imkân sağlayacaktır.

Çocuklarda Öksürük

Çocuklarda öksürüğün yetişkin bireylere oranla daha can sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklarda öksürüğün daha sorunlu olmasının sebebi onların bünyelerinin zayıf olmalarından dolayı çabuk yorulmalarına neden olması, uykularını bölmesi ve ebeveynlerini üzmesidir. Özellikle çocuklarda öksürük çok ciddi hastalıkların habercisi değildir. Öksürük genellikle vücut için yabancı olan maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olan savunma mekanizması olarak ortaya çıkmaktadır. Öksürüğün sebebi hastalıklarsa giderilebilmesi için hangi hastalığın sebep olduğunu bilmek ve ona göre tedavi yolu bulmak gerekmektedir. Fakat çocukların şikayetlerini, yaşadıklarını tam olarak anlatamıyor olmaları öksürüğün sebebini bulmayı zorlaştıracağı gibi tedavisinin normalden uzun olmasına da neden olacaktır. Çocuklarda öksürüğün sebebinin tam olarak anlaşılabilmesi için bazı testlerin yapılması gerekebilmektedir. Öksürüğün sesi, sıklığı ve varsa balgamın rengi uzmanların öksürüğün sebebini bulmalarında yardımcı olacaktır. Ayrıca uzmanlar çocukların evde bulundukları ortamları ebeveynlerinden dinlemeleri öksürüğün sebebinin evden kaynaklanıp kaynaklanmadığının bulunmasını sağlayacaktır. Bazı durumlarda çocukların yaşadığı ortamlardaki tozlar, sigara dumanları onların uzun süreli öksürük problemi yaşamalarına neden olabilmektedir.

Soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen öksürüğün tedavisi için bitkisel yöntemlerden de faydalanılabilir. Öksürük tedavisinde bitkisel olarak kullanılacak ürün bal ve soğandır. Bal ve soğanın harmanlanarak oluşturulduğu karışımın bir kavanoza konularak 24 saat bekletilmesi ve sonrasında sabah ve akşam iki öğün olmak üzere tüketilmesi öksürük tedavisi için olumlu olacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.