Tedavi Sayfası

Saç Ekiminde FUE yöntemi

Saç ekimi için bir çok farklı tedavi yöntemleri oluştu. Sizin için en başarılı sonucu verecek yöntemi tabiki doktorunuzla beraber vereceksiniz. Saç ekimi yöntemlerinden biri olan FUE yöntemi hakkında merak ettiğiniz bir çok bilgiyi bu yazıda bulabileceksiniz.
Dünyada uygulanan son saç ekimi tekniği olan Follicular Unit Extraction yani FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar üreten bir saç ekimi girişimidir. FUE ile tüm saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden alınan canlı saç köklerinin başın saçsız bölgesine transferi gerçekleştirilir.

Vücudun saç bulunan bölgeleri:
Ense bölgesi yani başın arkasındaki dökülmeyen karekterdeki saçlar
Göğüs kılları
Kol ve bacak kılları
Ve kısmen genital bölge kılları

FUE, özel iğnelerle başın ve gövdenin saç bulunan bölgelerindeki saç köklerini , uygulanan bölgede asla yara izi bırakmadan tek tek çıkararak ve elde edilen saç köklerini yine çapı çok ince iğnelerle ekime dayanan, kesinlikle bıçak, dikiş kullanmadan , hastaya hiçbir komplikasyon yaratmadan yapılan saç nakil işlemidir. Saçsızlık 18 yaşından itibaren her dokuz erkekten birini tamamen saçlarıni kaybetmesi olarak etkileyen ve tüm erkeklerin hayatları boyunca en azından saçların seyrelmesi olarak kısmen etkileyen, kiş iyi hem fiziksel hem de etkileri açısından ruhsal ve toplumsal açıdan yaralayan ciddi bir sorundur.

Ayrıca FUE;
Eskiden şerit operasyonu geçirmiş hastaların yara izlerinin kapatılmasında

Yanık izlerinin giderilmesinde,
Kısmen sakal ve bıyık ekiminde,
Kaş ekiminde,
etkili bir saç ekim yöntemidir.

FUE (Follicular Unit Extraction): Saç Ekiminde Minimal İnvaziv Yöntem
İlk kez 2003 yılında Dr. Rassman tarafından uygulanan ve sunumu yapılan bu teknikte, diğer klasik tekniklerde olduğu gibi başın arka kısmındaki saçlı deriden (donör bölge), strip (deri şeridi) alma yöntemi kullanılmadığı için verici (donör) alanda gözle görülebilir hiç bir iz (skar) kalmamaktadır.

FUE tekniği dışında kalan klasik yöntemlerde (FUT:Follicular Unite Transplantation, FIT:Follicular Injection Technique), başın arka bölümündeki saçlı deriden ince uzun bir derişeridi kesilerek çıkarılmakta, daha sonra da bu bölge estetik bir dikiş yöntemi ile sütüre edilip kapatılmaktadır.

FUE tekniğinde ise 1-4 saç kökü içeren foliküler üniteler altta görüldüğü biçimde ince uçlu biyopsi aparatları ve yine ince üçlu pensetler yardımıyla, verici alandan direkt ve bütün olarak çıkarılıp, saç ekimi yapılacak bölgeye transfer edilmektedir. Donör bölgedeki 1 mm. çaplı kanallar birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşmektedir. Dolayısıyla bistüri ile kesme ve sütüre etme işlemi yapılmadığından bu alanda gözle görülebilir hiçbir iz kalmamaktadır.

kaynak: dr-fatihdagdelen.com


Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.