Tedavi Sayfası

Safra Kesesi İltihabı

Safra Kesesi İltihabı Nedir?

Safra karaciğerin alt tarafında yer almaktadır. Kişiden kişiye ufak farklılıklar gösterse de 4 cm kadar olduğu bilinmektedir. Karaciğer tarafından vücutta çeşitli görevleri olan safra adı verilen sıvı üretilmektedir. Safra kesesi ise adından da anlaşılacağı gibi safra sıvısının depolanması konusunda görev almaktadır. Safra kesesinde de diğer organlarda olduğu gibi bazı durumlarda iltihaplanmalar görülebilmektedir. Safra kesesinin iltihaplanmasının sebebi genellikle sadra sıvısının ilerlediği yolların safra taşıyla tıkanmasıdır.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra kesesi iltihabı kendisini en çok karın bölgesinin sağ tarafında ateşli ağrılara neden olarak göstermektedir. Safra kesesi iltihabının oluşma sebebinin % 90 gibi büyük bir ihtimalle safra taşlarının safra yolunu tıkaması olduğunu söylemiştik. Safra taşlarının safra yollarını tıkaması nedeniyle yağlı ve ağır yemeklerden sonra kişide ağrıların oluştuğu gözlenmektedir. Ağrılar kişinin midesinin bulanmasına ve buna bağlı olarak kusmasına neden olabilecek düzeydedir. Ayrıca safra kesesi iltihabı yüksek ateşe neden olabileceği gibi kişinin iştahının azalmasına da neden olmaktadır. Haftalık ortaya çıkış süreci bir çok hastalığa göre daha yavaştır. Tedavi süreci 1 hafta sürebileceği gibi bazı durumlarda daha da uzun sürdüğü görülmektedir.

Safra Kesesi İltihabı

Safra Kesesi İltihabının Teşhisi

Safra kesesi iltihabının teşhisinin konmasının farklı yolları vardır. Laboratuar analizleriyle, klinik muayenelerle ve doktorun elle yapacağı muayeneyle safra kesesi iltihabının var olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Hastanın kusma, iştahsızlık ve bulantı gibi belirtileri göstermesi de doktor için teşhisin konulmasında yol gösterici olacaktır. Hastalığpın tedaviye başlanmadan ilerlemesi durumunda ise çeşitli nedenlere bağlı olarak deride sararma görülmektedir. Deride görülen sararma da hastalığın teşhisi hakkında fikir sahibi olunmasına neden olacaktır.

Safra Kesesi İltihabının Tedavisi

Doktor muayenesi sonucunda safra kesesi iltihabı saptanan kişinin tedavisi için yöntemler belirlenecektir. Ameliyata gerek duyulduğu durumlarda tıbbın gelişmesine bağlı olarak karın açılmadan kolay bir şekilde ameliyat gerçekleştirilebilir. Ayrıca safra kesesi iltihabı tedavisinde bitkisel yöntemlerin de olumlu sonuçlar doğurduğu bilinmektedir.

Etiketler: , , , ,

Safra Kesesi İltihabı Hakkında Yapılan Yorumları

  1. salih çeliktaş dedi ki:

    cumartesinden beri şddetli ağrılarım var acilde kol ve kalcadan yapılan iğneler ağrımı gecirmedi ne yapabilirim şimdiden teşekkürler.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.