Tedavi Sayfası

ŞEKER HASTALIĞI- DİYABET

Diyabet Nedir?

Diyabet hastalığı insülin eksikliği oluşan bir rahatsızlıktır. Normalde yiyeceklerden alınan şeker karaciğere ve buradan da kana glikoz olarak kana verilmektedir. Bu glikoz insülin yardımıyla hücrelere ulaşmaktadır. Fakat insülin hormonu az veya çok çalışınca buna bağlı olarak hücrelere giren glikoz miktarı düzensiz olmaktadır. Şeker hastalığı kalıtım yoluyla ileriki kuşaklara aktarılan bir hastalıktır

Diyabet Hastalığının Nedenleri:

Glikoz depolanamaması veya kullanılması sorun yaratmaktadır. En basit bir vücut olayında bile enerji tüketilmektedir. Bu enerji glikozdan sağlanmaktadır. Biriken glikoz da kişiyi ölüme bile götürebilmektedir.

diyabet şeker hastalığı

Diyabet Hastalığının Belirtileri:

Şeker hastaları genel olarak sıkça idrara çıkarlar. Yorgunluk ve özellikle de ağız kuruluğu ve buna bağlı olarak da susamak gibi bazı durumlar gözlemlenir. Zaman içerisinde şeker hastalığı gözlerde, kalpte ve böbrekte ciddi hasarlar yaratabilmektedir. Genel olarak ileriki yaşlarda çıkan şeker hastalığı bu nedenle de yaşlılarda daha sık görülmektedir.

Diyabet Hastalığının Tedavisi:

Öncelikle şeker hastasının iyi beslenmemsi gerekmektedir. Kan şeker oranına göre uygulayacakları bir diyetleri olmalıdır. Düzenli egzersizler ile de hayatlarına devam edebilirler. Stres ve bağımlılık yapacak maddelerden uzak durmalıdırlar. Diyabet hastalığı bir yaşam tarzıdır. Hastanın kendisini buna göre ayarlaması ve ileriki günlerde buna göre planlama yapmalıdır. Genel olarak kan şeker seviyesine göre hastada ilaç veya insülin tedavisi yapılmaktadır. Tedavi için sürekli doktorunuzla iletişim halinde olmanız önemlidir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.