Tedavi Sayfası

Siroz

Siroz Nedir?

Siroz kronik bir hastalıktır ve en basit haliyle karaciğer hastalığı olarak tanımlanabilir. Siroz hastalığının ortaya çıkması tek bir nedene bağlı değildir, farklı sebepler hastalığın oluşmasına neden olabilmektedir. Siroz kalıtsal yollardan dolayı ortaya çıkabileceği gibi çok miktarda ve uzun süreli alkol, sigara kullanımına bağlı olarak da oluşabilmektedir. Ayrıca daha önceden geçirile viral hepatit hastalıkları da siroz hastalığının oluşma sürecini etkilemektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bilgilerin haricinde bazı durumlarda siroz hastalığının nedeni bilinmemektedir. Sarılık ve alkolizm sonucu oluşabileceğini söylediğimiz siroz hastalığında kişinin geçmişinde böyle durumlar yoksa hastalığın tam olarak sebebi öğrenilemez. Siroz hastalığının nedenleri farklı olsa da oluşum sürecinin hep aynı olduğunu söylemiştik. Bu süreç karaciğerin kendi hücrelerini zararlı olarak görmesi ekseninde işlemektedir. Karaciğere zarar veren etmenlerin yanında karaciğerin kendi hücrelerinin de savunma mekanizmasıyla zarar görüyor olması hastalığı tetiklemektedir. Fakat sirozun hastalığını tetikleyen nedenler arasında saydığımız alkolizm ve geçmişte viral hepatit hastalığı geçirmiş olmak her insanda aynı sonuçların görülmesine neden olmamaktadır. Alkolizm ve viral hepatit hastalığının her insanda aynı sonuçları doğurmuyor olmasının henüz kesin bir nedeni bulunamamıştır.

siroz, siroz belirtileri, siroz nedenleri, siroz sebepleri, siroz tedavisi, siroz teşhisi

Siroz Hastalığının Teşhisi

Siroz hastalığının teşhisi en doğru şekilde uzman kontrolünde yapılmalıdır. Uzman doktor teşhis için öncelik olarak hastanın geçmişiyle, geçirdiği hastalıklarla ilgili bilgi toplayacaktır. Hastanın geçmişte alkol kullanıp kullanmadığı, cinsel birleşme yaşadığı kişilerin viral hepatit hastalığı geçirip geçirmediği teşhis aşamasında çok önemlidir. Siroz karaciğer hastalığı olduğu için bu hastalığı geçiren kişilerin bu organları normalden daha serttir. Doktor hastanın geçmişi hakkında yeterli bilgiyi aldıktan sonra elle karaciğer muayenesi yapar. Bu sayede karaciğerin normalden sert olup olmadığı kontrol edilir. Doktor muayenesinde hastanın genel durumu gözleneceği gibi dalağın durumu da kontrol edilecektir. Bazı muayenelerde kesin ve hatasız tanı koyabilmek için gerekli kan testlerinin yapılması istenir. Bunun haricinde karaciğerden parça alınarak da hastalığın var olup olmadığı kontrol edilebilir.

Siroz Hastalığının Tedavisi

Siroz hastalığının sebeplerinin çok olduğunu ve bunlardan birisinin de alkolizm olduğundan bahsetmiştik. Ne yazık ki alkolizme bağlı olarak görülen siroz hastalığının bilinen bir tedavisi yoktur. Fakat erken teşhise bağlı olarak uygulanacak tedavi yöntemleriyle hastalığın olumsuz etkilerinin azaltılması ve hastanın daha nispeten daha rahat bir yaşam sürmesi hedeflenmektedir. Alkolizm haricinde viral hepatit hastalığının sonucu olarak siroz hastalığına yakalanan kişilere ise uzman kontrolünde interferon tedavisi uygulanmaktadır. Uygulanan interferon tedavisiyle siroz hastalığının ortaya çıkardığı virüslerin çoğalması engellenmektedir.

Siroz hastalığına yakalanan kişi alkol kullanmaya devam ediyorsa kesinlikle bırakmalıdır. Hastalığa bağlı olarak vücutta vitamin eksikliği oluşacaktır. Hastalık nedeniyle oluşan bu vitamin eksikliklerinin takviyelerle giderilmesi gerekmektedir. Siroz hastalığına bağlı olarak kişinin tansiyonu yükselecektir. Bu gibi durumlarda kişi uzman tavsiyesiyle tansiyon ilaçları kullanmaya başlayabilir. Hastalık süresinde kullanılacak olan ilaçların tümü doktor tavsiyesiyle alınmalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.