Tedavi Sayfası

Suçiçeği

Suçiçeği hastalığı, çok hızlı bulaşabilen, suçiçeği aşısı ile korunmanın mümkün olduğu, genelde çocukluk dönemlerinde görülen bir tür hastalıktır.
Diğer adı da koridor enfeksiyonu olan suçiçeği hastalığı, genellikle Kalabalık ortamlarda çok hızlı bulaşır. Hapşırma, öksürük, sarılma, öpüşme gibi yollarla çevredeki kişilere çok kolay ve hızlı bir şekilde geçebilir.
Kış mevsiminin sonunda, ve ilkbahar mevsiminin başında çok ısk görülen suçiçeği, genelde 1 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Ender de olsa ergenlik dönemindeki çocuklarda da görülebilir. Çocuk yaşta suçiçeği geçirmeyen kişilerin 15 ila 20 li yaşlarda suçiçeği olduğu bilinmektedir. Fakat daha ileri yaşlarda olup da suçiçeğine yakalanılması halinde kişi şayet sigara içiyorsa, suçiçeği zatürreye bile dönüşebilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple ileri yaşlarda görülen suçiçeği vakalarında sigara kesinlikle bırakılmalıdır.

 Suçiçeği
Su çiçeği virüsü hastalığın sona ermesine rağmen vücuttan tam olarak atılamaz ve sinir uçlarına yerleşerek, aşırı yorgunluk, yaşlanma, kullanılan ilaçlar etkisi ile deriye ulaşarak zona hastalığı denen hastalığa sebep olabilir. Zira zona hastalığına ve su çiçeğine sebep olan virüs aynı virüstür.

Suçiçeği belirtileri arasında, yükse ateş, kırmızı deri döküntüleri olarak kendini gösterir. Bu deri döküntüleri virüs bedene girdikten ortalama 14 ila 21 gün sonra başlar ve içi sıvı dolu kabarcıklar olup, son derece kaşıntılıdır. Genelde 10 gün içinde kabuklanmalar meydana gelir ve deri döküntüleri son bulur.

Suçiçeği hastalığında kesinlikle kaşıntılı deri döküntüleri kaşımamak gerekir ve üzerine krem, solüsyon sürmemek gerekir. Bunun yerine doktorun verdiği ilaçlar ağızdan alınmalıdır.

Suçiçeği tedavisinde doktorunuzun vereceği ilaçları düzenli kullanmanız, yatak istirahatı yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca suçiçeğinden korunmak için 1-2 yaşlar arasında aşı olmak gerekir. Ancak suçiçeği aşısının yapılmaması gereken kişilerde vardır. Bunlar, Albümin, laktoz, neomisin, aminoasit gibi maddelere alerjisi olanlar, bağışıklı sistemi güçlü olmayanlar, gebe olanlar, aşı sonrasındaki 3 aylık dönemde hamile kalmayı planlayanların suçiçeği aşısı olmaması gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.