Tedavi Sayfası

Topuk Ağrısı

Yürürken, her adım atıldığında tek bir ayağın üzerine ortalama 60 tona denk gelen baskı uygulanır. Bu sebeple özellikle ısınmadan birden bire çok fazla süre spor yapmak veya çok uzun mesafe yürüyüş yapmak topuk ağrısı şikâyetlerine sebep olur. Böyle durumlarda ayak topuğunu dinlendirmek genellikle soruna çözüm getirir. Lakin birçok insan topuk ağrısı belirtilerini önemsemez ve aktivitelerine devam eder. Böylece bir süre sonra şiddetli topuk ağrısı ve beraberinde getirdiği farklı sağlık sorunları ortaya çıkar.
Topuk ağrıları genelde topuğun alt bölümündeki ağrı ve topuğun arka kısmındaki ağrı olarak iki kısımda incelenir.
Topuğun alt bölümündeki ağrılar, topuktan başparmağa uzanan plantar fasia olarak bilinen adalede meydana gelir. Uzun mesafeli ve hızlı koşu anlarında, zıplama anlarında hissedilen bu ağrı. İlk başta hafif dereceli olup, gece dinlenmesinin ardından sabah ilk adımı atarken topuğa basılması ile birden şiddetli bir ağrı olarak hissedilir. Bu ağrı, topuk dikeni ağrısı ile hemen hemen aynıdır.

Topuk ağrısı
Topuğun arka kısmındaki ağrıda ise, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerde enflamasyonu söz konusudur ve genelde topuğun arkasına sürten dar, sert ayakkabılar yüzünde olabildiği gibi, yine çok fazla koçma sebebi ile de olabilir. Topuk arkasındaki ağrı, zaman geçtikçe deride kalınlaşma, şişlik, kızarıklı gibi sorunlara sebep olabilir. Ağrı özellikle dinlenmenin hemen ardından yapılan ilk harekette ortaya çıkar.

Topuk Ağrısı Tedavisi

Öncelikle topuk ağrısına sebep olan, aktiviteden uzak durun. Akabinde hastaneye giderek muayene olun ve ağrının hangi aktivitenin ardından başladığını hangi durumlarda şiddetlendiğini belirtin. Muhtemelen doktorunuz topuk desteği ya da özel olarak üretilmiş özel tabanlıklar önerecektir. Şayet topuk ağrısı çok ilerlemiş bir durumda ise fizik tedavi uygulanabilir. Ağrı ve şişlikler için krem ve ilaç tedavisi önerilebilir. Tedavi süreci boyunca topuk üzerinde çok fazla durmamak gerekir.

Etiketler:

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.