Tedavi Sayfası

Vagina İltihabı Nedir?

Vajina nedensiz bir şekilde iltihaplanabilir. Vagina iltihabının bir diğer ismi ise vaginit’ tir. İltihaba neden olan canlılar arasında bakteriler, mantarlar ve virüsler vardır. Vagina iltihabı görülen kadınlarda iltihabın oluşmasına neden olacak farklı durumlar vardır. Ergenlik döneminde ve menopoz sonrasında vagina iltihabına neden olan etken Nayseria gonorea’ dır. Bununla birlikte cinsel birliktelik yaşanan ve cinsel anlamda aktif olunan dönemlerde ise Trikomonas vaginalis, Kandida albikans, Herpes virüs, Hemofilus vaginalis etkenleri mevcuttur. Tüm bunların yanında Vagina da streptokok, difteroid, stafilokok, döderlein adı verilen basiller bir diğer deyişle mikroplar bulunmaktadır. Vajina da bulunan epitelyum hücreler döderlein basilisi sayesinde laktik asit oluşturmaktadır. Bu ortamda pH değeri dört buçuk ile beş arasında oluşan asitli bir ortam mevcuttur. Bu asit vaginayı iltihaplara karşı koruma altına alır. Bu asitten en çok etkilenen mikroplardan birisi de gonore mikrobudur.


Belirtisi:
Vagina iltihabı kendisini akıntı ile belli etmektedir. Vagina akıntısının bir diğer adı lökore’ dir. Vaginada yanma ve kaşıntı hissi oluşur. İdrar yaparken yanma sıklaşır. Yanma hissi özellikle de mesane iltihabında diğer adıyla sistit’ te görülmektedir. Bu sürekli olarak karıştırılır.
Tedavisi:
Tedavide amaç öncelikle iltihaba neden olan etkeni saptamaktır. Etken ortaya çıkartıldıktan sonra ona göre antibiyotik tedavisi uygulanmaya başlanır. Ergenlik öncesinde veya menopoz döneminde olan bireylerde östrojen hormonu takviyesi yapılabilmektedir. Burada amaç vagina içini örten mukozada kalınlık yaratmaktır. Buradaki hücreler çoğalırsa daha fazla laktik asit üretimi görülür. Bu sayede vagina ileri ki zamanlarda bu asit sayesinde kendisini iltihaplanmaya veya her hangi bir mikrobik duruma karşı korumaya alabilir.


Vagina İltihabı Nedir? Hakkında Yapılan Yorumları

  1. GİZEM dedi ki:

    yukarıda anlatılan rahatsızlıkla ilgili ne öneriliyor?

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.