Tedavi Sayfası

Varis

Varis Nedir?

Kanın kalpten ihtiyaç olan yerlere pompalanmasına yardımcı olan damarlar atardamar olarak adlandırılırken bu kanların tekrar kalbe geri dönmesine yardımcı olan damarlara ise toplardamar adı verilmektedir. Toplardamarlar kanın kalbe tek yönde aktarılmasını kapakçıklar sayesinde başarmaktadır. Fakat bazı durumlarda kanın kalbe geri dönmesine yardımcı olan toplardamarlarda tıkanmalar meydana gelebilir bunun yanında bu bölgede aşırı basınç görülebilir. Böyle durumlarda kanın tek yönlü akması için çalışan kapakçıklar görevini tam olarak yerine getiremez. Kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucunda tek yönlü akması gereken kan bazen iki yönlü akarak bacaklarda varislerin oluşmasına neden olmaktadır. Bacaklarda görülen varisler kalp tarafından bacaklara pompalanan kanın bacaklara ulaşmasında herhangi bir sorun teşkil etmezler. Fakat kanın geri dönmesini sağlayan damarlara etkileri vardır. Her varis gözle görülemez. Bazı durumlarda gözle görülemeyecek gizlenen varisler de vardır.

Varis Belirtileri

Varislerin kişi üzerindeki olumsuz etkileri varislerin boyutlarıyla alakalı değildir. Çok küçük diyebileceğimiz bir varis çok fazla acı hissedilmesine neden olabilirken çok büyük diyebileceğimiz varisler ise bazen acısız olabilmektedir. Varisler insana oluşma sürecinde sancı vermektedir. Ayrıca varilse ağrı, kramp ve yorgunluk gibi belirtiler gösterirler. Varisler başlangıç aşamalarında tespit edilirse tedbir almak daha kolay olacaktır. Varisler hem sancıya neden olup hem de estetik açıdan kişinin kaygı duyacağı bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında varislerin etraflarına zararlı toksinler bıraktıkları da bilinmektedir. Bir varisin küçük oluşu kişiye onun önemsiz olduğunu kesinlikle düşündürmemelidir. Küçük varislerin altında büyük varislerin saklanabileceği ve bir varisin önemli mi önemsiz mi olduğuna ancak bir hekimin karar verebileceği unutulmamalıdır.

varis

Varis Nedenleri

Günümüze kadar yapılan araştırmalar varisin oluşum sürecini tetikleyen etmenleri net bir şekilde ortaya koyamamış olsa da bir takım tahminlerin yürütülmesine olanak sağlamıştır. Varisin oluşumunda genetik faktörlerin yanında yaş, cinsiyet gibi kişinin iradesi altında olmayan faktörler de yer almaktadır. Kadınların özellikle birden çok doğum yapmış olanlarının erkeklere oranla varisten muzdarip olma ihtimalleri çok yüksektir. Varis genç yaşlarda da kendisini göstermesine rağmen özellikle yaş ilerledikçe risk faktörünün daha da arttığı bilinmektedir. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının sağlıklı olmayışı, fazla kilo, yaşam tarzı gibi etmenler de varis riskini arttırmaktadır. Birinci derecede yakın akrabasında varis olan bir kişinin genetik olarak varislerle karşılaşma ihtimali diğer insanlara göre daha yüksektir.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varisin oluşmasına neden olan hasta damarın tedavisi mümkün değildir. Varis tedavisi hasta damarın yol edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Varis problemine neden olan damarların alınması için farklı yöntemlerden yararlanılmaktadır. Hasta damarlar kan taşıma görevinde çok etkili olmadığı için onların alınması sağlık açısından herhangi bir tehlike oluşturmamaktadır. Varis konusunda doğru tanının konuşması ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanıyor olması sorunun sağlıklı bir şekilde çözülmesi için avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle kişinin kendi başına kararlar vermesi değil uzman tarafından muayene edilmesi yerinde bir davranış olacaktır. Varislerin tedavisinde sadece gözle görülen varislerin değil gizli varislerin de tedavisi amaçlanmalıdır. Varislerin tamamen halledilmesi mümkün olsa da tekrar oluşma riski her zaman için vardır. Bu nedenle rutin aralıklarla doktor kontrolüne gitmek erken tanı ve tedavi için avantaj sağlayacaktır.
Varis Korunma Yöntemleri
Uzun süre güneşte durmak, çok sıcağa maruz kalmak varisi tetikleyen nedenler arasında olduğu için bunlardan uzak durmakta fayda vardır. Kişinin fazla kilolarının olması birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlayacağı gibi varisin de tetiklenmesine neden olacaktır. Bu nedenle varsa fazla kilolarınızdan kurtulma yolları araştırılmalıdır. Bazı durumlarda kişinin normalde kalmadığı kadar uzun süre ayakta kalması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda varis oluşumunun önüne geçebilmek için ağırlığın sürekli bir bacağa değil de eşit bir şekilde dağılmasının sağlanması gerekmektedir. Otururken bacak bacak üzerine atılmasının da varis oluşumunu tetikleyeceği bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Varislerin tedavisi için zaman kaybedilmemesi ve erken teşhisle, tedaviyle sağlık açısından avantaj sağlanacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.