Tedavi Sayfası

Vitiligo

Derimizde deriye rengini veren, pigment üreten melanosit hücreleri bulunur. Farklı nedenlerin sonucunda söz konusu bu melanositler zarar görür ve pigment üretemez hale gelebilirler. Yetersiz kalan pigmenteler sonucunda da deri üzerinde dağınık şekillerde yama gibi beyaz lekeler oluşur. Söz konusu beyaz lekeler nokta kadar olabileceği gibi 2-3 tane madeni paranın büyüklüğü kadar da olabilirler. Bu tip lekeler vitiligo olara adlandırılıyor. Vitiligonun bedende en çok görüldüğü yerler, el, yüz, kol ve bacaklar olduğu gibi genital bölgede de görülebilir.
Vitiligo hastalığında kalıtsal etkenler dikkat çeker. Ailesinde vitiligo olan kişilerin yüzde 25 inde de vitiligo vakası görülmektedir. Vitiligo açık renklerden oluştuğu için esmer tenli kişilerde daha çok belli olur. Görülme yaşı ise değişken olup, 20 yaş altındaki kişilerde de görülebilir, 40 yaş üzerinde kişilerde de.

Vitiligo
Vitiligo tedavisi için, doktor hastaya dikkat etmesi gereken detayları anlatır. Vitiligo tedavisinde asıl amaç, melanosit hücrelerinin çalışma şeklini tekrar normal seviyesine döndürmektir. Bunu sağlamak içinde bir takım ilaç ve kremler kullanılır. Bunun yanında vitiligo tedavisi için son birkaç yıldır kullanılan en etkili metotlardan biri de lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Işık tedavisi ile lekelerin olduğu alanlar tedavi edilir. Böylece lekelerin olmadığı alanların yan etkilere maruz kalması engellenir. Bu tedavi yönteminin en azından 10 seans devam etmesi gerekir. Haftada 2-3 defa uygulanacak seans ile vitiligo tedavisinde olumlu sonuçlar alınmaya başlanır. Vitiligo hastalarının güneşe asla koruyucu krem sürmeden çıkmamaları gerekir. En az 15 faktörlü olan güneş koruyucular mutlaka kullanılmalıdır. Vitiligo tedavisi, her hastada farklı işler, hastanın yaşı, cinsiyeti, vitiligonun ne kadar ilerlediği gibi faktörler tedavinin şeklini değiştirir. Vitiligo tedavisinde en çabuk iyileşen bölge yüz bölgesidir, vücudun diğer bölgeleri tedaviye daha geç cevap verir.

Etiketler:

Vitiligo Hakkında Yapılan Yorumları

  1. özkan dedi ki:

    bnm kardesm 6yasnda ve vitiligo hastasi bu yil basladi ilk sirtnda sonra bacaklarnda olustu doktoru sadece bi krem verdi ve hicbir faydasi olmadi bende netten genis capli bir arastrma yqptm ama su ana kadar fayda saglayan bi duruma rastlamadm :(katdesm kück ilerlemesinden ve yayilmasndan cok korkuyrz yardmci olabilirsbz cook menmun olurumsimdeden tesekrler ..

    • admin dedi ki:

      Özkan bey, maalesef biz doktor değiliz bizde bilgilendirme amaçlı web sitelerinden konuları derleyip sizlerle paylaşıyoruz.

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.